Muhtemelen Bournemouth’un birbirinden güzel plajlara, huzur dolu bahçelere ve ılıman bir iklime ev sahipliği yaptığını zaten biliyorsunuz; ancak Birleşik Krallık’ taki en güzel iskelelerden birine ve bazı ünlü (eski) yerlilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Aklınızı alacağına emin olduğumuz 5 adet güzelliği sizler için derledik ve ilk seyahat fırsatında görmek isteyeceğiniz şehrin Bournemouth olacağınıza da eminiz :)

.

  1. HAVA ASLINDA OLDUKÇA HARİKA

Elbette herkes Bournemouth’taki havanın güneşli, ılıman ve bir tatil için dört dörtlük olduğunu söyler. Ancak bu söylentileri bir kaç etkileyici rakam ile desteklemekte fayda var: Bournemouth’ta günde ortalama 7.7 saatlik gün ışığının tadını çıkarırken 11 kilometrelik ince kumlu sahilde gezintiye çıkabilirsiniz!

.

.

  1. SAĞDA DONDURMA, SOLDA DONDURMA, HER YERDE DONDURMA!

Bu cümle gerçekten de Bournemouth’ın sloganı olabilir. Az önce bahsettiğimiz o güzel güneş ışığına iltifat tadında, Bournemouth’un adeta leziz bir dondurma denizinde yüzdüğünü söyleyebiliriz: Şehirde günde 2,000 adet dondurma tüketiliyor, ve bu da her yıl 750,000’i aşkın dondurma satışı anlamına geliyor! Bu rakamların kaç kilogramlık mutluluğa tekabül ettiğini bilemiyoruz, ancak bol güneşli bir günde kumsalın ve denizin tadını çıkarmak için bundan daha iyi bir yol bulunabilir miydi? Pek sanmıyoruz..

.

bournemouth ice cream

.

  1. İSKELELERİ ile Birleşik KRALLIK’ ta BİR NUMARA

Bournemouth, uzun ve güzel plajlarıyla ünlü olabilir ancak bu şehirde bulunan iskelelerin de bir o kadar meşhur olduğundan haberiniz var mı? Bournemouth’ta iki adet ünlü iskele var ancak biz Boscombe Pier üzerinde yoğunlaşacağız. 1889 yılında inşa edilip 2009’daki tadilatından sonra Britanya’nın en güzel iskelesi seçilen bu muazzam mekan, 2010 senesinde Ulusal İskeleler Derneği tarafından “Yılın İskelesi” seçildiğinde ününe ün katmıştı. Bu arada merak edenlerin merakını giderelim; evet, gerçekten de dünya üzerinde Ulusal İskeleler Derneği adında bir kuruluş bulunuyor!

.

bournemouth-pier-beach-sunrise-on-bournemouth-beach-with-the-pier-in-the-background

.

  1. HOBBİTLER BURADA DOĞDU,  BİR NEVİ YANİ..

The Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien, geçmişte sıkça Bournemouth’a seyahat edip, en sonunda da buraya taşınmıştı. İngiliz primatolog Dr. Jane Goodall, Afrika’da şempanzeler üzerine çalışmaya başlamadan önce Bournemouth’ta büyümüştü. Eğer sahilde dondurma yerken bir başka meşgaleye daha ihtiyacınız olursa, neden Robert Louis Stevenson imzalı “Dr. Jekyll ve Mr. Hyde” romanını okumayasınız ki? Ne de olsa, kendisi bu kitabı Bournemouth’ta yazmıştı…

.

hobbits bournemouth

.

  1. EVVEL ZAMAN İÇİNDE BU TOPRAKLARDA DİNAZORLAR KOL GEZİYORDU! 

Son olarak ise, haydi ta en başa, her şeyin başladığı zamanlara dönelim. Bournemouth’un hemen batısında kalan kıyı çizgisi, başka bir deyişle Jura Sahili, tam olarak Jurassic Park tadında olmasa da (ne yazık ki canlı dinazorlar bulunmuyor) tarihi bir öneme sahip ve son derece heybetli. Bu bölge, İngiltere’nin ilk ve tek doğal “Dünya Mirası Sit Alanı” olmasıyla birlikte dünyada “zamanda yolculuk” edip 185 milyon yıllık tarihi keşfedebileceğiniz tek yer!

.

Bournemouth dinasours

.