.

İNGİLİZCE’nin Hükmünü Kanıtlayan 7 Madde

.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, MUTLAKA İngilizce konuşan birilerini bulacaksınız, Türkiye’ de bile artık bu oran iyicene yükselmiş seviyede ve yükselmeye devam ediyor! Peki NEDEN bu dil Dünyada bu kadar baskın ve tekel durumunda sizce ve neden bu yönde ilerlemeye devam ediyor? Gelin birlikte bakalım sebeplerine; 

.

Gökhan-Bozkurt---Cambridge---EC-

 

.

1. Öncelikle Şuanda Halihazırda Dünyada EN YAYGIN Dil Olarak Bulunuyor: 

Nasıl saydığınıza göre değişse de şuanda yaklaşık olarak 480 milyon kişi bu dili ana dili olarak konuşuyor ve İngilizce anlayanların/konuşanların sayısı da ortalama 1.5 milyar kişinin üzerinde! Yani Dünyanın neredeyse çeyreği İngilizce konuşabiliyor, anlayabiliyor. Aslında bu sayede de yayılma hızı gittikçe artıyor çünkü nerede ve ne zaman isterseniz o anda pratik yapabilecek bir İngilizce bilen bulmanız mümkün! Yani bu demek oluyor ki İngilizce ÖĞRENMELİYİİİİZZZ..

 

.

2. Uluslararası TİCARET DİLİ Hiç Şüphesiz İngilizce:

Şöyle bir incelediğimizde, Dünya iş merkezlerinde, stratejik kurumların karargahlarında, önemli finansal kilit noktalarında uzun süredir İngilizce öncelikli ve genel geçer dil olarak yer alıyor, hem de çoooook uzun zamandır. Bunun dışında iş dünyasını domine eden ABD ve İngiliz kurumlar, şirketler ve buraların inanılmaz zengin bireyleri, İngilizceyi yani ana dillerini kullanmak yerine neden başka ülkelerin yaygın olmayan dillerini öğrenme gereği duysunlar ki? Günün sonunda ticaret için bir ortak zemin dili bulunmalı ve tabi ki tercih zaten çok yaygın olan İngilizce oluyor! İşte bu sebeple de İngilizce’ nin kullanımı günden üne artıyor ve hızlı bir şekilde OLMAZSA OLMAZ noktasına ilerliyor. İş hayatınızda şuanda veya gireceğiniz iş dünyasında eğer ilerlemek, vasatın üzerine çıkmak istiyorsanız, İngilizce ŞART! Yoksa belli bir yerden sonra önünüze asla aşamayacağınız duvarlar, engeller çıkacaktır..

 

.

3. İzlediğimiz FİLMLERİN Çok Büyük Bir Oranı İngilizce:

Tabi ki bunun başlıca sebebi “Hollywood” un bu sektördeki tartışmasız liderliği ve dominantlığı! Dünyada bu alanda rekabet edebilecek hiçbir başka güç şimdilik bulunmuyor kendisi ile. Tabi ki filmler dublajlanıp birçok farklı dile çevriliyor fakat dublajın arkasında, arka fonda dinlediğimiz dil hep İngilizce, unutmayın!

AKIN Dil Yurtdışı Eğitim - Facebook

 

.

4. Öğrenilmesi O Kadar Da Zor DEĞİL:  

Bu durum sorduğunuz kişiye göre göreceli olabilmek ile birlikte, genel olarak kabul gören İngilizceyi öğrenmenin hiç de zor olmadığı, tabi diğer dillere kıyasla! Kelimeleri genel olarak çok daha basit ve diğer dillerin yapısı ile de bağlantılı. Yani yeni öğrenen kişi, o kalıbın veya kelimenin ne demek istediğini kendi diliyle bağlantı kurarak çözebiliyor. En azından Japoncaya göre çok daha KOLAY!

 

.

 

5. İngilizcenin Çok Köklü Tarihi Bir GEÇMİŞİ Var: 

İngilizcenin gerçekten çok köklü bir tarihi, başından geçen savaşlar, devrimler, istilalar vb. bir çok olay.. Romalılardan Vikinglere, Vikinglerden Fransızlara, onlardan farklı birçok coğrafyada konuşuldu, geliştirildi, yayıldı ve kullanıldı. Bu sebepten konuşma olgusunun ateşleyici motor gücü olarak bile görebiliriz İngilizceyi! Bu tarihe sırt çevirmek pek de mantıklı olmaz?

.

 

6. İngilizcede AYNI ANLAMI Onlarca Farklı Kelime ve Cümle İle Bulabilirsiniz:

Evet, İngilizcenin ESNEKLİĞİ, söylemek istediğiniz kelimeyi veya anlatmak istediğiniz durumu onlarca farklı yoldan yapabilmenizi sağlıyor! Bu da bazı kompleks kelimeler yerine basit olanları ile iletişim kurmanızı kolaylaştırıp, öğrenme hızını pekala arttırıyor! Ortalama olarak 800.000 üzeri farklı kelimeye sahip olduğu söylenir İngilizcenin ve bu kelimeler de günden güne artarak çoğalmaktadır! Dikkat edin, siz de bu kelimelerin bir çoğunu tercüme bile etmeden kullanıyorsunuz..

burç-ispanya-dil-okulu-öğrencimiz

.

 

7. Durmadan DEĞİŞMEYE DEVAM Etmesi:

Evet, günden güne artan kelimeler dedik, en popülerlerinden birisi bu yeni kelimelerin; “SELFIE”. Hemen tanıdınız değil mi? :) Veya kıyafetler için kullanılmaya başlanan “SMASUAL” yani hem smart (şık) hem de causal (günlük) karışımı olan kıyafet stili! Tüm bu kelimeler ve benzerleri her geçen gün hayatımıza girmeye, başka dillere karışmaya ve domine etmeye devam ediyor. Ve bu kelimeler genelde diğer dillere de nüfuz ederken herhangi bir çeviriye uğramadan, olduğu gibi yerleşiyor!

İNGİLİZCE gerçekten de GÜCÜNÜN FARKINDA ve bunu EN İYİ BİÇİMDE kullanıyor! Bizlere de bu güç karşısında, kendi dilimize asla yok etmeden, fakat saygı duyarak öğrenmek ve geliştirmek düşüyor sanırız. Zaten bilinçsiz bir şekilde İngilizce size bunu kendi kendine yaptırıyor, hepimiz SELFIE kelimesinin anlamını biliyoruz değil mi?! :)

Dünyanın bu karşı durulamaz diline, artık OLMAZSA OLMAZ yeterliliklerinden biri olan İngilizceye ne kadar sırtımızı dönersek, Globalleşen dünyada işimiz o kadar zor olacaktır. Bunu hep aklımızda tutalım ve İngilizceyi en iyi öğrenebileceğimiz, öğrendikten sonra pratik edebileceğimiz, belleğimize kazıyarak kullanabilir hale geleceğimiz yöntemin de O DİLİ YAŞAYARAK, YERİNDE ÖĞRENMEK olduğunu hiç unutmayalım ..

 

.

Sertaç KEMİKSİZ

AKIN Dil Eğitim – Genel Koordinatör

.