BİLMEN GEREKEN “6 YENİ” İNGİLİZCE KELİME

“Oxford English Dictionary” yılda birkaç kez olmak üzere, İngilizceye eklenen yeni kelimeleri açıklıyor.  E hepimiz kelime haznemizi geliştirmeye meraklı olduğumuz için sizin adınıza en favori 10 kelimemizi seçtik ve anlamlarını, örnekleri ile açıkladık. Çağın gerisinde kalmamak gerek değil mi!?

.

1. LAMESTREAM (NOUN)

Bu kelime “lame” ve “mainstream” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Artık geleneksel ana akım medyanın artık çok ortalama hale geldiğini, yavan bir hal aldığını belirtir.

“These days, the lamestream media is totally out of touch with us.”

.

2. BAE (NOUN)
Sosyal medayyı aktif kullanıyorsanız, yabancı kaynakları, platformları takip ediyorsanız bu kelime ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. “Herkesten evvel olan kişi” anlamında kullanılır ve kişinin sevgilisini ifade eder.

“I ‘m gonna go out with my bae toinght.”

.

3. FREEGAN (NOUN)
Aslında “çöp karıştırma” işinin biraz da geliştirilmiş ve modernize edilmiş halini ifade ediyor. “Freegan”lar  tüketim toplumunun bir parçası olmayı reddediyor ve çevreye tüketim çöplerinin daha aza indirilmesini sağlayarak yardım ediyorlar. Örneğin yeni kıyafetler almayarak, eskileri modernize ederek, çöpe atılmış çalışabilir malzemeleri kullanarak, tamir ederek vb.

“we met a bunch of freegans, and I got shocked when one of them showed me how much food is wasted every hour!”

 

Facebook.com/akindilyurtdisiegitim

.

4. HOT MESS (NOUN)

Kesinlikle olumsuz bir kelime, kullanırken dikkatli olmakta fayda var! Genel oalrak çok heyecan verici, dikkat çeken fakat bir okadar da işe yaramaz, başarısız kişileri tanımlamak için kullanılır.A hot mess describes a fascinating yet spectacularly unsuccessful person or thing.

“He is such a hot mess, what a pity!”

.

5. AL DESKO (ADJECTIVE AND ADVERB)

Genelde masa başında ve ofiste çalışanlar kullanır, neden mi? Çünkü anlamı ofiste, masa başında yenen tüm yemekler! Bir çoğumuz için yabancı bir kelime değil aslında.

“I have to prepare that work today for sure, it’s going to be another al desko lunch for me!”

.

6. HUMBLEBRAG (VERB)

Bir hashtag ile yani etiket ile kullanılır, instagram dilinde yaygındır. Mütevazı bir yorum / paylaşım yapar gibi görünüp aslında  gerçekte gurur duyduğunuz bir yanınızı, özelliğinizi kesinlikle ön plana çıkartma hareketinizdir!

“Julian posts way too many pictures of her writings, his humblebragging is annoying!”

.

Yazımızı okuduktan sonra en azından bu kelimelerle karşılaştığınızda şok yaşamayacağınıza eminiz :)