Başlıksız-1

 

Kaliforniya’lı yaşam tarzını benimseyebilmek için sadece burrito, avokado ve In-N-Out burgerleri tüketmek, her fırsatta güneşi içinize çekmek, Los Angeles civarlarında trafiğe takılmak yeterli olur sanıyorsanız, yanılıyorsunuz… Orada nasıl “konuşulduğunu” da adınız gibi biliyor olmalısınız. Korkmayın, bu iş bizde! Dilerseniz yavaş yavaş başlayalım;

.

  1. “BALLIN’”

Ne anlama gelir? Ballin’ kelimesi, çok havalı ve çok varlıklı bir kişiyi tanımlamak için kullanılır. Bu yüzden “baller”, bu gösterişli kişiye verilen takma isimdir. “Ballin” de bu kişinin bir “baller” olarak göründüğünün ifadesidir.

Nasıl kullanılır? “Look at him and his shiny car, he’s ballin’!”

.

  1. “BUST”

Ne anlama gelir? Bir şey için “bust” deniliyorsa bu, o şeyin kötü bir fikir olduğuna, zaman kaybı olduğuna veya tehlikeli olduğuna işaret eder.

Nasıl kullanılır? “That movie was a total bust.”

.

  1. “GNARLY”

Ne anlama gelir? Milletin diline 1970’li yıllarda takılmaya başlayan bu kelime aslında birçok anlamda kullanılıyor desek yanlış olmaz. “Zor”, “iddialı”, “şık”, “ilgi çekici” veya “ciddi” gibi sözcükler yerine “gnarly”  demeniz mümkün; elbette Kaliforniya’daysanız dediklerinize anlam verebilecek kişilerin sayısı daha fazla!

Nasıl kullanılır? “Those are some gnarly waves out there.” (iddialı), “Dude, where did you get those gnarly shoes?” (şık), or “My English test tomorrow will be gnarly. I will need to study all night.” (ciddi)

.

  1. “HELLA”

Ne anlama gelir? Bu kelimenin fiyakalı bir şekilde “hello” demek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında “hella”; “çok”, veya “gerçekten” anlamına geliyor ve kuzey Kaliforniya yerlisi olduğunuzu kanıtlamak için son derece sağlam bir ifade! “Hella” kelimesinin kökeni, “hell of a lot” deyimine dayanıyor.

Nasıl kullanılır? “There were hella people at the Farmer’s Market today” veya “Green smoothies are hella better than coffee.”

.

  1. “MARINATING”

Ne anlama gelir? Düşündüğünüzün aksine, yemek pişirmek veya baharat eklemekle yakından uzaktan hiçbir ilgisi yok: Basitçe, rahatlamak ve sakinleşmek anlamına geliyor.

Nasıl kullanılır? “What are you doing today? Nothing much, just marinating watching the game.”

.

  1. “SPOT” ve “DUB”

Ne anlama gelir? Kulağa, boksörlerin ringte yaptığı bir şeymiş gibi geliyor olsa da aslında “spot” ödünç almak, “dub” da 20$ para anlamına geliyor.

Nasıl kullanılır? “Could you spot me a dub?”

.

  1. “I’LL TAKE MY BURGER ANIMAL STYLE.”

Ne anlama gelir? Ölmeden önce yapılması gerekenler listenizde bulunması gereken en önemli şeylerden biri, şüphesiz In-N-Out Burger’da yemek yemek olmalı. 1948 yılında kurulmuş olan bu restoranlar zinciri, gerçek anlamda Kaliforniya’nın maskotlarından biri haline gelmiş.

Nasıl kullanılır? Hamburgerinizi “animal style” sipariş etmeyi deneyin (hardal, hamburger köftesinin içerisinde pişiriliyor) veya “4×4” söyleyerek dört köfteli bir hamburgerin tadını çıkarın. Kulağa oldukça lezzetli geliyor, değil mi?

.

  1. “GET IN WHERE YOU FIT IN.”

Ne anlama gelir? Eğer daha önce L.A. çevresinde trafiğe takıldıysanız, bu deyimi duymamış olmanız imkansız. Hafifçe (!) agresif sürüş tarzınızı ifade etmek için baş vurabileceğiniz en güzel yol bu olsa gerek; zira Los Angeles çevresindeki otobanlar bile karmaşık bir ormandan farksız!

Nasıl kullanılır? Birinin önünü kesin, “get in where you fit in” diye mırıldanın ve arkanıza bile bakmadan sürmeye devam edin!

.

  1. “ON HEAVY ROTATION”

Ne anlama gelir? Bu sözü radyoda duymuş olmanız oldukça mümkün; çünkü her frekansta beş dakikada bir çalınan güncel hit parçalar için kullanılan deyim işte bu. Buna rağmen, Kaliforniya insanı bu sözü fazla miktarlarda yapılan veya bulunan herhangi bir şey için kullanmayı tercih ediyor.

Nasıl kullanılır? “Since we arrived, we’ve been putting In-N-Out on heavy rotation. Can’t get enough!”

.

  1. “THE INDUSTRY”

Ne anlama gelir? Kaliforniya’da bir çok insan, Türkçe’de “sanayi” anlamına gelen “the industry” işinde çalışıyor. Hemen aklınıza işgücüne dayalı çalışan fabrika işçilerini getirmeyin! Kaliforniya’da bu deyim, gelecek vadeden aktörler, yönetmenler, yapımcılar veya bir filmin sonunda jenerikte adı geçen diğer profesyonelleri kastetmek için kullanılıyor.

Nasıl kullanılır? “Have you heard that David left the industry and moved to Nebraska?”