Avustralya Dil Okulları

Avustralya’ da Dil Eğitimi

Eğitim konusunda ciddi bir kararsızlığın ortasına mı düştünüz? Seçiminiz gözünüz kapalı  Avustralya olsun! Bu ülkedeki eğitim kalitesini ve yaşam keyfini bizzat yaşamakla kalmayıp altı aydan fazla eğitim almanız halinde resmi olarak çalışma olanağına kavuşacaksınız. İngilizcenin ana dil olarak yerini almış olması da pratik konuşabilme açısından size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Tercihinizde hem mali yönleri hem de olanakları mı aklınızdan geçiriyorsunuz? Ülke dışındaki eğitim için uzak olmasından ötürü zor tercih edilen bir coğrafya olan Avustralya, eğitimlerini kısa vadede düşünmeyenler için hem okuma hem de çalışabilme şansı ile bence en fazla tercih edilebilir ülke konumundadır. Yaşam kalitesinin oldukça iyi olduğu Avustralya’da hukuki olarak yaşama olanağı da düşünüldüğünün tam tersine oldukça

Avustralya’ da Konaklama

kolay hale getirilmiştir. Avustralya’da fakülte, doktora veya master gibi özel akademik programlara dahil olacak öğrenciler için özel öğrenci vizesi almak da oldukça kolaydır. Toparlamak gerekirse; bir öğrenci yurtdışında dil konusunda eğitim almayı amaçlıyorsa vize alım noktası, seviye 3 üstünden değerlendirmeye alınıyor. Fakat yine aynı kişiler bir dil eğitiminden sonra akademik kariyer yapmayı amaçlıyor ise söz konusu öğrenci riski daha düşük olan göçmen kategorisine dahil ediliyor ve vize durumu çok yüksek bir ihtimalle olumlu sonuçlanıyor. Az önce de belirttiğimiz üzere uzun vadeli olmayan öğrenciler için handikaba sahibi ülke sıfatında değerlendirilse de uzun vadeli ülke dışında eğitim hedefleyen kişiler için oldukça cazip bir ülke konumundadır Avustralya.Çalışma şartlarına bakıldığında,

Avustralya’ da Eğlence!

talebelerin eğitildiği kurumların ya da fakültelerin iş alanlarına hazırlayıcı ofislerin bulunduğunu belirtelim. Bu süreçte öğrencilere inanılmaz destekler verilmektedir. Hareketli merkezlerde saat başı ücret 8-12 AUD’ dur. Daha turistik olan alanlarda ise bu rakam 20 AUD’a kadar çıkabilmektedir. Şöyle bir hayal etsenize, yaşamsal ihtiyaçlarınızı sağlamanın yanı sıra eğitim gördüğünüz süreçte, ülkenize para biriktirmiş olarak gelebiliyorsunuz. Sektör içinde daima önder firmalar arasında yer alan AKIN dil Eğitim, oldukça cazip imkanlarla Avustralya’ da dil eğitimi almanız için gereken bütün desteği, ek bir ücret dahi istemeden sağlamaktadır. Eğer siz de bu çok özel deneyimi yaşamak istiyorsanız bizimle iletişim formlarımız vasıtasıyla irtibat kurun.
  • MELBOURNE
  • SYDNEY
Kısaca Avustralya’ daki Eğitim Sisteminiden Bahsedelim; 

.

1. İlk ve orta dereceli okullar 2. Yüksek eğitime hazırlık 3. ELICOS kurumları: Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir. Ayrıca özel İngilizce dil okulları ve bir çok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumları vardır. 4. TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır ve özel sektörün işbirliği ile staj sistemli mesleki eğitimi sağlar. 5. Üniversiteler

Avustralya’ da okullar devlete ait veya özeldir fakat eğitim kurumları klasmanında üniversiteler genel olarak devlet kontrolündedir ve bu sebeple eğitim standartları konusunda Dünya’ nın en önde gelen ülkelerindendir. Bu süregelen standartlarını, dil okulları konusunda da sürdürmeye devam eden Avustralya’ daki okullar, Dünya’ nın en çok tercih edilen ülkelerinin birtanesidir. Bu sistemlere kısaca değnmek gerekirse; Eğitim sistemi, eyaletlere göre çok ufak farklılıklar barındırsa da Avustralya’ nın bütününde temel sistem aynıdır. Mesela Batı Avustralya, Güney Avustralya, Queensland ve Northern Territory bölgelerinde, 7 yıllık ilk öğretimin ardından 5 yıllık orta öğrenim gelmekte toplamda 12 yıl üniversite öncesi eğitim alınmaktadır. New South Wales, Victoria, Australian Capital Territory ve Tasmania bölgelerinde ise öğrenciler 6 yıllık ilk öğretimin ardından 6 yıllık orta öğrenimi tamamlayarak yine toplamda 12 yıl üniversite öncesi eğitim almaktadırlar. Her iki şekilde uygulanan sistemde de öğrenciler, orta öğrenimlerini tamamladıktan sonra mesleki eğitime (TAFE) veya üniversiteye devam etme hakkına sahiptirler. Avustralya’da yarımküre farkından dolayı, eğitim başlangıç süreleri de farklılık gösterebilirler. Diğer yarım küredeki İngiltere, Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinden farklı olarak Şubat ayında başlar. Şubat ayından Aralık ayına kadar devam eden eğitim yılı için yabancı öğrencilerin son başvuru tarihi Ekim ayı içerisindedir.

.

Foundation – Bölüme Hazırlık + İngilizce Geliştirme Sınıfları

.

Avustralya’da bir öğrenci üniversiteye başlamadan önce toplam 12 yıl eğitim alır fakat bu süre Türkiye’de lise eğitimini 3 yıl olarak tamamlamış adaylar için 11 yıldır. Bu sebeple 3 yıllık lise mezunu Türk öğrencileri lise eğitimlerinden sonra mutlaka 1 yıl üniversite hazırlık yılı (Foundation) okumak zorundadır. Hazırlık yılından hedeflenen amaç yabancı öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri öğrenimden Avustralya’daki üniversite öğrenimine eksiksiz geçiş yapabilmeleri ve öğrenimlerine devam edebilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri sağlamaktır.

ELICOS – Genel / Yoğun İngilizce / TOEFL / IELTS Sınava Hazırlık Kursları

.

ELICOS (English Language Intensive Courses For Overseas Students – Yabancı Öğrenciler için Yoğun İngilizce Dil kursları ) merkezlerine İngilizce dil eğitimi almak için onlarca ülkeden öğrenci gelmektedir. ELICOS bir dernektir ve Avustralya’ da akredite edilmiş ve eğitim kalitesi onaylanmış 100′ün üzerinde ELICOS merkezi, yani dil okulları bulunmaktadır. İngilizce eğitiminin düzenlenmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur. Aynı zamanda, hükümet ile iletişim kanalı olarak da faaliyet göstermektedir ve vize konularında kabuller ve detaylar konusunda rol oynamaktadır. Bu durum, sadece öğretimin değil, Avustralya’da İngilizce eğitimi gören öğrencilere sağlanan destek ve hizmetlerin kalitesinin de garanti altında olmasını sağlamaktadır. Bu dil kurslarının yani ELICOS eğitim programlarının süreleri min. 4 hafta ile max. ile 60 haftadır.

.

TAFE Programları – Meslek Yüksek Okulları

.

Özellikle, üniversitelere daha kolay geçiş ve kabul almak isteyenler, yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler için ideal programlardır. TAFE okulları uzmanlaşmaya yönelik mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur. Programlardan mezun olan öğrenciler, 4 yıllık programlara tamamlama ihtiyacı da duymadan, birçok farklı ve kaliteli işte istihdam edilebilmektedirler.

Bu okullardan mezun olan öğrenciler film yapımcılığı, fotoğrafçılık, multimedia design, animasyon, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal kariyerlerine başlayabilmektedir. TAFE okulları mesleki eğitime artı olarak, başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar İngilizce eğitimi de vermektedirler.

.

Öğrenciler İçin Çalışma İzni

.

Vizenize ekletmeniz gerekn bu izinleri, okullarınız aracılığı ile 15$gibi bir ücret karşılığı elde edebilmektesiniz. Bu izinler ancak dersleriniz başladıktan sonra aktif hale gelebilmektedir. Avustralya’ da öğrencilerin haftada 20 saat ve tatil zamanlarında da full-time olarak (haftada yaklaşık 40 saat) çalışma izni vardır. Öğrenci statüsünde olabilmek için de bir yurtdışı eğitim kurumunda / dil okulunda / üniversitede 3 ay üzeri kayıt yaptırmış olmak ve vizesinde uzatılamaz ibaresi bulunmaması yeterlidir.

.

Eğitim
Eğlence
Pratik
Macera
Avustralya’ da Dil Eğitimi Alan AKIN’lı Öğrencilerimizin Tecrübelerine Göz Attınız Mı?