İngiltere Dil Okulları

İngiltere’ de Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek” denildiğinde, O dilin anadil olarak konuşulduğu ve bu dilin kaynağı olan İngiltere ilk aklımıza gelen ülkelerin başında gelmektedir. İngilizce öğretiminin adeta bir sanayi halini aldığı İngiltere’de, ülkenin toplam GSMH’ nın neredeyse %30 u yurtdışından gelen öğrencilerden sağlanmaktadır. Bu sebeple İngiltere’ de yüzlerce kuruluş bu hizmeti vermektedir. Bu kadar büyük bir sektör halinde olan dil eğitimi ve yabancı öğrencilerin eğitimi ve bu sektörün organizasyonu bazı denetleme ve düzenlemeler gerektirmektedir. Bu sebeple bu kurum ve okullar British Council ve English UK tarafından denetlenmekte ve akredite edilmektedir. Böylece bu yüzlerce kurum, kendi düzenlerini ve kalitelerini UKBA akreditasyonları 

İngiltere’ de Konaklama

ile sağlamakta ve standartlarını aşağıya düşürmemektedir. Uygulama sonucunda da İngiltere’ ye dil eğitimi almaya gelen öğrenciler başarılı olup, hedeflerine ulaşmaktadırlar. Coğrafi bölge olarak da ülkemize yakınlığı, İngiltere’yi; diğer okyanus aşırı olan A.B.D., Kanada ve Avustralya gibi ülkelerden daha mantıklı kılmaktadır. İngiltere’nin her bölgesinde çok sayıda dil okulları bulunmakla birlikte, yabancı öğrencilerin tercih ettikleri bölgeler genellikle Londra çevresi ve güney İngiltere olmaktadır. Genel olarak Londra şehri; düşük seviyede İngilizce bilgisi olan veya yurtdışına ilk defa çıkacak olan öğrenciler için en doğru seçenek değildir. Çok büyük bir metropol oluşu, karmaşıklığı ve ürkütücü kalabalığı ile bu koşullara yabancı olan öğrencileri 

İngiltere’ de Eğlence!

oldukça zorlayabilir. Bir de İngilizce’ nin saf olarak kullanıldığı bölgelerde bulunmak isteyen öğprenciler için ise kesinlikle yanlış bir seçimdir. Londra’ da bulunan 10 insanın 6sının başka uyruklu veya başka ülke vatandaşı olduğu gerçeği bizi bu sonuca götürmektedir. Buna ek olarak İngiltere’de eğitim şehirleri haline gelen ve üniversitelerinden dolayı çok popüler olan Oxford, Cambridge, York gibi şehirler de oldukça fazla sayıda yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Brighton ve Bournemouth gibi sahil şehirleri ise yaz aylarının en çok öğrenci ve turist alan şehirlerinin başındadır. Son yıllarda artan talep doğrultusunda Manchester, Liverpool ve hatta İskoçya, İrlanda ve Galler’de de dil okulları tercih edilmeye başlamıştır.
 • Londra
 • Oxford
 • CAMBRDIGE
 • BRIGHTON
 • BOURNEMOUTH
 • BRISTOL
 • MANCHESTER

İngilizce Öğrenmek İçin En Doğru Adres;

..

Hemen hemen hepimizin aklında “İngilizce Öğrenmek” denildiğinde, İngilizce dilinin anadil olarak konuşulduğu ve İngilizce’ nin kaynağı olan Birleşik Krallık, yani İngiltere gelir. İngilizler de bu durumun son derece farkında olarak, İngilizce dil eğitimi konusunda kendilerine çok önemli bir sektör yaratmış ve her yıl yurtdışından ülkelerine gelen yüz binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yaparlar. Bu sebeple İngilizce öğretimi adeta bir sanayi halini almıştır. İngiltere’nin toplam GSMH’ nın neredeyse %30 u yurtdışından gelen öğrencilerden sağlanır. Peki bu durum, dil eğitimi almak isteyen öğrencilere ne gibi avantajlar sağlar? İngiltere’de bu alanda binin üzerinde dil okulu/üniversite/özel okul bu hizmeti verir, yani çok ciddi bir rekabet söz konusudur. Ve her zaman rekabetin olduğu yerde, kalite yükselir. İşte bizler için, yani İngiltere’ de dil eğitimi almak isteyenler için, altı çizilmesi gereken yer burasıdır;  Yüksek Kalite!

.

Bu yüksek standartları oluşturmak ve devam etmesini sağlamak kuşkusuz bazı denetleme ve düzenlemeler gerektirmektedir. Bu sebeple bu kurumlar ve okullar British Council ve English UK tarafından denetlenir ve akreditasyonları yapılır. Böylece bu yüzlerce kurum, kendi düzenlerini, denetimlerini ve kalitelerini UKBA akreditasyonları ile sağlar ve standartlarını aşağıya düşmediğinden emin olur, tabi biz öğrenciler de! Bu düzenlemeler ve uygulamalar sayesinde, İngiltere’ de dil eğitimi almaya giden bir öğrencinin başarı yüzdesi, herhangi farklı bir ülkeye göre oldukça yüksek olur.

.

Coğrafi Konum Olarak Yakınlığı; İngiltere’yi; okyanus ötesi olan A.B.D., Kanada ve Avustralya gibi ülkelerden daha mantıklı ve ulaşılabilir kılar. Britanya adasının her şehinde onlarca, bazılarında 100′ lerce dil eğitimi alabileceğiniz okul bulunur. Fakat genel ağırlık olarak tercih edilen okullar daha çok Londra ve yakın çevresindeki illerde toplanmış durumdadır. Örneğin; Cambridge, Oxford, Brighton, Bournemouth, Bristol gibi şehirlerde.  En popüler destinasyonların başında gelen Londra, aksine düşük seviyede İngilizce bilgisi olan veya yurtdışına ilk defa çıkacak olan öğrenciler için kesinlikle en doğru seçenek olmayacaktır. Çok büyük bir metropol oluşu, karmaşıklığı ve ürkütücü kalabalığı, şehir merkezinde neredeyse 10 kişinin 8′ inin İngiltere haricinde bir millete mensup oluşu, hem çabuk adaptasyon açısından hem de akıcı ve net bir İngilizce ile karşılaşabilmek açısından büyük dezavantajlar yaratır ve öğrencileri oldukça zorlayabilir.

.

Londra dışında, belli başlı eğitim şehirleri haline gelmiş olan ve üniversitelerinden dolayı da popülaritesi oldukça fazla olan Oxford, Cambridge, York gibi şehirler de on binlerce öğrenciye ev sahipliği yapar. Brighton, Eastbourne ve Bournemouth gibi sahil şehirleri ise yaz aylarının en çok öğrenci ve turist alan şehirlerinin başında gelir. Son yıllarda sanayi şehri kimliğinden sıyrılarak, artan talep doğrultusunda Manchester, Liverpool gibi şehirlerde de EC English, Kaplan International gibi okullar şubeler açtı ve hatta İskoçya, İrlanda ve Galler’de de dil okulları öğrenciler tarafından artan bir ivme ile tercih edilmeye başlandı.

.

İngiltere’ deki Dil Okulları ve Eğitim Sistemleri;

..

İngiltere, dil eğitimi almaya gelen öğrenciler için, en düşük ders saatini haftalık 15 saat olarak belirlemiştir. Bunun altında bir saat için vize verilmez.  Genelde UKBA akreditesi olan okulların kalite ve eğitim standartlarına göre sınıf mevcutları 8 – 15 kişilik gruplardan oluşur. Bu ortalama ağırlıklı olarak 12 veya 13’tür, kış aylarında ise en kaliteli okullarda bile 10 kişiyi pek geçtiği söylenemez. Belli kalite seviyesinin üzerinde olan tüm okullar, mümkün olduğunca bir ülke vatandaşının sınıflarında ağırlıklı olmamasına çalışır, yani bir okula gittiğinizde büyük kısmının Türk, Japon, Rus ve benzeri gibi milletlerden olduğunu görmek istemeyeceğiniz gibi, burada hem sosyal İngilizce kullanımı açısından hem de sağlıklı bir ders ortamı yaratılması açısından sıkıntılar çıkabilir. Bu şartlara sahip olamayan okulların tercih edilirliği ve öğrenci memnuniyetleri azalır. Bir Türk öğrenci gözü ile baktığımızda, sınıfında bir çok Türk olan bir öğrencinin hem Türkçe konuşma ihtimali artar İngilizce hem de pratik yapma şansını azalır. Bu sebeple seçim yaparken bu kriterleri de mutlaka göz önünde bulundurmanızda büyük fayda vardır.

.

ingiltere_dil_okullari

.

Dil okullarının tümün neredeyse yıl boyunca her Pazartesi yeni gruplar oluşturarak, sınıflarını başlatırlar. İngiltere’ ye yeni gelmiş olan ğrenciler, ki bu genelde Pazar günü ülkeye varış şeklindedir, Pazartesi günü okul tarafından hem yazılı hem de sözlü olarak bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınav sonucunda öğrenciler kendilerine uygun olan gruplara yerleştirilerek eğitimlerine başlarlar. Dil okulları genelde 17 yaşından itibaren yetişkin öğrenci statüsünde öğrenci kabul eder, sınır bazı okullarda  ise 16′ dan başlar.

.

Bazı okullar, kendilerini daha cazip hale getirebilmek, yani maliyetleri azaltmak adına öğleden sonra kursları da oluştururlar. Bu gruplar genelde 13:00-14:00 gibi başlayıp, akşam üzeri 17:00 gibi sona erer.  Derslerin öğlen başladığı bu indirimli gruplarda eğitim tamamen aynı olmasına rağmen, bu gruplara katılan öğrenciler, sabah saatlerinde eğitim alanlardan daha az ödeme yaparlar.

.

İngilizce seviyeleri henüz temel düzeyde olup, ileri düzeyde bir İngilizce becerisine sahip olmak isteyen öğrencilerin tercihleri genelde uzun dönemli kurslar olur. İhtiyaçlarına ve programa katılım sürelerine göre daha birçok farklı seçeneğe sahip olan öğrenciler, diledikleri gibi; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, Mesleki İngilizce, IELTS – TOEFL – FCE – Teacher Training kursları gibi programlara katıalabilirler.

AKIN
DİL
7/24
SENLE!
.
London-Dikey
 • Genel İngilizce Kursları:
  Bu programlar haftada 20 ders şeklinde, genellikle sabah olmakla birlikte, isterinrse öğleden sonra da alınabilir. İçerik olarak genellikle ilk iki ders gramer ağırlıklı, son iki ders yazma, okuma ve konuşma ağırlıklı konular üzerine yoğunlaşarak işlenirler.
 • Yoğun İngilizce Kursları
  Haftada 28 / 30 ders olarak düzenlenmiş olup, sabah saatlerinde eğitime başlanmaktadır. İngilizce eğitimleri genellikle ilk iki ders gramer ağırlıklı olup sonraki dersler konuşma, okuma, yazma ağırlıklı olarak devam eder. Dersler öğleden sonra saat 15:00 –  16:00 gibi biter.
 • İş İngilizcesi 
  Bu programlarda ise, belli bir seviyenin üzerinde İngilizce bilgi ve becerisine sahip olan öğrencilerin, mesleki alanlarda İngilizcelerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Ders içeriği olarak çok farklı içerikleri olmakla birlikte genel kapsamda iş İngilizce olarak terminolojiye ağırlık verir ve resmi yazışmalar, görüşme teknikleri vs gibi konularda eğitim verilir. Bu programlar aynı şekilde, şirketlere vya kurumlara özel biçimde, grup eğitimleri şeklinde de verilebilir. Örneğin;  sağlık, havacılık, hukuk gibi bir çok farklı alanda verilebilirler.
 • Sınavlara hazırlık programları (IELTS, TOEFL, CAE, FCE vb.)
  Öğrencilerin dil seviyelerine göre ikiye ayrılır. Bir tanesi, belli seviyede olan öğrencilere yönelik biçimde, direk olarak hazırlanılmak istenen sınava yönelik olur. Diğer modeli ise henüz yeterli seviyeye gelmemiş öğrencileri önce bu seviyelere taşımak için genel İngilizce bilgisi verilip, sonrasında sınava hazırlık kısmına geçilen programlardır. Direk olarak sınava hazırlık programları genelde 4-8 hafta arasında değişir. Daha uzun da bu kurslara katılmak mümkün olsa bile, en uzun kurs programı bile 8 haftada  tamamlanmaktadır. Genel İngilizce + sınava hazırlık programları ise çok daha uzun süreli olabilir ve hemen hemen her düzeyden öğrenci bu programlara katılabilir.
 • Akademik İngilizce (Lisans ve Y. lisans öğrenimi için)
  Akademik İngilizce programları içerik olarak genel İngilizceye ek olarak daha çok akademik yazılım, tartışma, araştırma vs gibi konularda öğrencilerin becerilerinin gelişmesine yardımcı olup, öğrencilerin okumak istedikleri üniversitelerde akademik konularda yabancılık çekmeden adapte olması için hazırlanan ve genelde 6 ay ve üzeri süreleri kapsar.
 • Öğretmenlik Kursları (Teacher Training, CELTA / DELTA)
  Bu kurslar genelde oldukça kısa programlardır. 1 hafta ile 4 hafta arası değişen sürelere sahiptirler ve birbirlerine kombine edilebilir programlardır. Genel olarak İngilizce bölümlerinde okuyanlar veya İngilizce öğretmenlerinin katıldığı bu kurslar, programı tamamlayan katılımcılara yapılan sınavlardan sonra uluslararası geçerli sertifikalar verilir ve birçok ülkede çalışma imkanı kazanırlar.
Click edit button to change this text.
İngiltere’ de Dil Eğitimi Alan AKIN’lı Öğrencilerimizin Tecrübelerine Göz Attınız Mı?