Hangisi Tercih Etmeliyim? New York mu, Londra mı? Sosisli sandviç mi, kızarmış hamur tatlısı mı? Kahve mi, çay mı? Sarı taksiler mi yoksa siyah taksiler mi? New York ile Londra kozlarını paylaşıyor: Okumak için en uygun şehrin hangisi olduğunu bulma vakti!

Farklı kıtalarda yer almalarına rağmen New York ile Londra kadar birbirine yakın iki şehir bulmak zor doğrusu. Hangisini tercih ederseniz edin, kendinizi dünyanın en kozmopolit merkezlerinden birinin içerisine yelken açarken bulacaksınız. Yine de olayı biraz daha irdeleyecek olursanız bu iki şehir arasındaki küçücük farklar, yurtdışındaki öğrenim deneyiminizi tepeden tırnağa değiştirecek.

İki mükemmel şehir New York ile Londra’yı sizler için pek çok açıdan karşılaştırdık ve milyon dolarlık, ya da başka bir deyişle milyon sterlinlik soruya cevap aradık: Londra’yı mı tercih etmeliyim New York’ u mu?

.

Elnur Paşa2

.

GECE HAYATI VE EĞLENCE

Londra da, New York da imkânlar içerisinde yüzüyor; hem de sadece gündüzleri değil! Güneş battığında her iki şehir de gece hayatı açısından dünyanın en önde gelen mekânlarından. Birinci sınıf tiyatro bölgeleri (New York’da Broadway, Londra’da West End), hayal edebileceğiniz ve hatta kimi zaman hayal bile edemeyeceğiniz tüm mutfaklar ve şov dünyasının en ünlü isimlerine ait konserler her iki şehirde de mevcut. Pekiiii, tüm bunları birbirinden ayıran nedir? Cevap basit: New York, ağırladığı insanlar tarafından “asla uyumayan şehir” olarak tanımlanıyor. Büyük Elma’nın (New York’un takma ismi – Big Apple) barları, restoranları ve hatta bazı dükkânları bile çok geç saatlere kadar açık kalabilirken Londra’da ise barlar ve restoranlar hafta içi genellikle saat 23.00’da kapanıyor! Size bir ipucu verebilmiş midir bilemiyoruz?

 .

KALABALIKTAN UZAKLAŞMAK

Londra, Amerikalı dengine göre çok daha geniş bir alana yayılmış durumda; bu da Londra’da keşfedilmeyi bekleyen fazla sayıda sakin, huzurlu, yeşil ortam bulunduğu anlamına geliyor. Gerçekten de istatistiklere göre, Londra’nın %40’ını kapsayan yeşil alanlara karşılık New York’un %14’lük performansı da bu teoriyi kanıtlar nitelikte. Bu nedenle Londra’nın telaşlı koşturmacasından uzaklaşıp soluklanabilmek için Royal Parks ve sessiz bahçe meydanları gibi mekânlar bulmak oldukça kolay. Örneğin Richmond Parkı yaklaşık 1000 dönümlük el değmemiş (geyikler bile mevcut) arazisiyle Birleşik Krallık başkentinin hemen eşiğinde. New York ise bildiğiniz üzere dünyanın en meşhur şehir içi parkı olan Central Park’a sahip. Bunun yanı sıra Riverside Park ve Prospect Park gibi çok sayıda küçük parklar da, özellikle sıcak yaz aylarının hararetini gidermek isteyenler için New York’un içerisinde mevcut. Londra’ da ise Hyde Park gerçeği bulunuyor. Terazi sanki Londra’ dan yana biraz daha ağır basıyor bu konuda!

.

Oguzhan_varol_LSI_londra

ULAŞIM

New York’un taksileri, otobüsleri ve metrosu Londra’ya göre daha hesaplı ve metro seferleri 7 gün 24 saat devam ediyor. Londra metrosunun bazı hatları ise Eylül 2015’ten başlayarak 7/24 servis yapacak; ancak bu durum sadece hafta sonları için geçerli! Her iki metro ağı da büyük bir şehre ait yeraltı ulaşım yükünü üstlenmenin getirdiği avantaj ve dezavantajlara sahip. Kulağa alışıldık gelecek ancak, bazı zamanlarda bunaltıcı bir kalabalık ile seyahat etmek durumunda kalabilir, bilhassa yaz mevsiminde de son derece sıcak bir atmosfer ile karşılaşabilirsiniz. Yine de belirtmekte fayda var; söz konusu her iki şehir de yaya olarak gezilmek ve adım adım keşfedilmek üzere tasarlanmış. Ara sokaklarda yer alan gizli kafeleri, saklanmış butikleri ve yeni keşfedilen bir şehri unutulmaz yapan nefes kesici mimariyi ancak bu şekilde tanıyabilirsiniz!

 .

 

SPOR

2012 Olimpiyatları’nın ev sahipliği için Paris ile New York’u saf dışı bırakan Londra, dünyanın spor başkenti olduğunu açıkça ilan etmişti. Dört bir yandan günümüzün en modern ve teknolojik stadyumları ile kuşatılmış bu şehir görünüşe bakılırsa her hafta sonu dünya çapında takip edilen spor müsabakalarına sahne oluyor. Londra spor konusunda daha geniş bir çeşitliliğe sahip olsa da bu durum tabi ki New York’un spor konusunda tembel ve gösterişsiz olduğu anlamına gelmiyor. New York, dünyanın en popüler spor takımlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor; Yankees kasketini kafasına geçirmeyen tek bir kişi kaldı mı? Ayrıca Jets, Giants ve Knicks gibi takımlar için New York şehri yuva olarak benimsenmiş durumda! Ama futbol hayranları için Londra açık ara önde; PREMIER LEAGUE!

.

SICAKLIK

New York şehri sakinleri yazın sıcak havanın keyfini çıkarırken soğuk ve karlı kışlar tarafından tehdit ediliyor. Diğer yandan Londra’da ise serin, kısa süreli yaz ayları ve yumuşak, ılıman kış mevsimi mevcut. Birleşik Krallık kasvetli yağmurlu havası ile ün salmış olsa da, aslında New York şehri Atlas Okyanusu’nun öbür kıyısındaki dostundan daha çok yağış alıyor. Buna rağmen yaz mevsiminde ciddi anlamda güzel bir hava durumu görmek istiyorsanız, New York sizlere kimi zaman 30 derecenin üzerinde hava sıcaklıkları sunabiliyor. Büyük Elma’ya kıyasla Londra’nın ortalaması ise üzücü bir şekilde 23 derece, şanslıysanız 3 aylık yaz döneminin 1 ayını güneşli geçirebilirsiniz.

 .

ÜCRETSİZ OLANAKLAR

Londra, ücretsiz olarak sunulan imkanlar açısından rakibinin birkaç adım önüne geçiyor ve öğrenci bütçesinin en yakın dostu oluyor. İngiliz Müzesi ve Ulusal Tarih Müzesi’nde tarihi el yapımı eşyaları görmek için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Aynı şekilde National Gallery’de, Tate Britain’de veya Tate Modern’de ayakta alkışlanan sanat eserlerini incelemek de ücretsiz! New York, bunca ücretsiz aktivite ile boy ölçüşemeyecek kadar geride kalıyor olsa da, biraz daha uzun süren uğraşlar sonucunda şehrin genelinde birkaç fırsat yakalayabilirsiniz. Bazı müzelere, galerilere ve küçük konser salonlarına belli günlerde ücretsiz olarak girmeniz mümkün.

 .

Sinem_Tekin_Westminster_universitesi_londra1

LEZZETLİ MUTFAKLAR

Her iki şehir de yemek yemeyi sevenler için adeta bir cennet! Elbette Londra ve New York ile özdeşleşmiş bazı klasik lezzetler mevcut. Mesela öğleden sonra çayı ve fırında kızarmış, bolca etli bir akşam yemeği Londra’da yaşamın en vazgeçilmezlerinden. New York ise sosisli sandviçleri, hamburgerleri ve simitleri ile meşhur. Eğer daha da ileri gitmek isterseniz, sokaklarda kurulmuş olan yemek stantlarında dünyanın her yerinden lezzetlerle tanışmanız mümkün. Yaratıcı aşçılar tarafından kurulan bu stantları asla hafife almayın!

.

TEK ŞEHİR, TÜM DÜNYA! 

New York ve Londra, çeşitliliğin sembolü gibiler; her ikisi de yaklaşık 8.4 milyon insana ev sahipliği yaparken hem Londra’da hem de New York’da yabancı uyruklu şehir sakinlerinin oranı %40 civarında. Kısacası, dünya burada ve kollarını açmış halde sizi bekliyor. Bu kadar fazla çeşitliliğin olması da, devamlı olarak değişen eklektik komşu menzili, yemekler ve gece hayatı alternatifleri sayesinde asla sıkılmayacağınız anlamına geliyor. Londra’da da, New York’da da kendinizi tamamıyla evinizde hissedeceğinizi garanti ediyoruz!

Seçim yapmak zor değil mi? O zaman yüreğinizin götürdüğü yere gitmenin, kalbinizi dinlemenin tam zamanı!