İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü * Yorumlayan: Muammer Sefacan EMAN * * EC English / Bristol     “Merhaba arkadaşlar Ben Sefacan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ‘nde makine mühendisliği okuyorum. Okulumda eğitim yüzde yüz İngilizce olduğundan İngilizcemin çok iyi seviyede olmasıgerekiyordu. Bende çözümü hazırlığı bitirir bitirmez İngiltere’de 2 ay dil eğitimi almakta buldum. İngiltere dil okullarından, EC English dil okulları, Bristol tercihim oldu.

Şanslıydım ki Bristol gibi medeni bir İngiliz şehrini seçtim ve kaliteli bir eğitim merkezi olan Akın Dil Yurtdışı Eğitim Merkezinden yararlandım ve Sertaç Kemiksiz Bey in katkılarıyla eğitim sürecimi tamamladım. Londra ya yaklaşık 1,30-2 saat uzaklıkta olan Bristol aynı zamanda güzel bir havaalanı , üniversite , pek çok lüks ancak fiyatları İngiltere şartlarına göre uygun olan pubları ve cabot circus (Türkçe okunşuyla kabıt sörkıs) , primark, mark&spencer gibi alışveriş merkezlerini barındırıyor. Mağazalarındaki fiyatlar ürünlerin kalitesini düşündüğümüz zaman ülkemizdekinden pek de farklı sayılmaz. Bristol hayatımda gördüğüm en güzel şehirlerden biriydi diyebilirim otobüsler genelde tam saatinde gelir , tourist information lardan alacağınız çizelge sayesinde otobüsleri dakikası dakikasına takip edebilirsiniz , Bristol da soru sormaktan çekinmeyin çünkü orada insanlar genelde güleryüzlü ve kolay anlaşabileceğiniz kişilerdir .Ben Bristol da 8 hafta eğitim gördüm ilk bakışta uzun bir süre gibi gözükse de aslında hiçte uzun bir süre değilmiş bu yüzden dönüş biletinizi almamanızı öneririm :D İlk gün zor geçer, sıkılırsın , en kötü gündür diyenlere sakın inanmayın en kötü gün son gündür arkadaşlar çünkü orası eğlenirken İngilizce öğrenmenin en güzel adresi olduğundan ayrılmak istemeyeceksiniz. Eğer ki hobileriniz varsa orada bunları devam edebileceğiniz yerler bulabilirsiniz mesela ben salsa yapıyorum ve neredeyse her pazartesi salsa gecesine gittim ancak tenis konusunda o kadar şanslı değildim genelde yağmurlu hava olduğundan tenis oynayamadım. Hava durumunu takip etmeniz faydalı olacaktır ama yine de yağmurluğunuz olmadan dışarı çıkmayın derim. Bristol da pubnight lar Perşembe günleri başlar Cuma ve cumartesi devam eder Pazar günleride geleneksel İngiliz kahvaltısı yapılır. Haftaiçleri nightbuses bulunmamaktadır Perşembe gecesi eğlenirken otobüsü kaçırmamanızı tavsiye ederim çünkü taksiler çok pahalı ancak pazarlık yapılabiliniyor. Kaçırdıysanız da sorun değil nightclub a geri dönün saat 04,00 e kadar açık olur eğlenin 05,00 e kadar türk kebapçılarından yemek yiyin 06,00 da ilk otobüse binebilirsiniz. Ulaşım ülkemizle kıyasladığımızda biraz pahalıya denk gelse de konforuyla değermiş dedirtiyor.

BOL BOL GEZİNNNNN

En azından ben öyle yaptım güneyde neredeyse gezmediğim yer kalmadı .İngiltere nin güneyinde güzel sahiller var ve okyanusun serin sularında yüzme keyfini yaşayın derim ayrıca İngiltere nin tarihi müzeleri de var Bristol dan trenle 15 dk uzaklıkta olan bath şehrinde antik roma hamamı var ve hala yeraltından sıcak su gelmektedir görmeye gezmeye değer şeyler olduğuna inanıyorum. Cardiff e de gidin derim Cardiff in nostaljik havasında brezilya mısır maçına denk gelmiştim modern bir ortam ve unutulmaz bir maç keyfiydi. Birmingham daki çikolata fabrikasından da çikolatalarınızı almadan geçmeyin derim.

İngiltere nin başkenti olan Londra ya ise 2 kez gittim ve herkese en az bir kere gitmesini tavsiye ederim.

LONDON

Londra ya ilk gidişim okul turuyla olmuştu, trenle gitmiştik 15-20 kişilik bir öğrenci grubuyduk ve bizi İngilizce hocamız gezdirmişti kraliçenin doğum gününe denk gelmişti ve törenlerine katılma fırsatı bulmuştum Oxford Street de kaybolmuştum benim için iyi bir listening&speaking exam olmuştu ilk haftamdı sanırım o gün speaking im gelişti ve London daki transportation system ı nasıl kullanacağımı bu sayede öğrenmiş oldum bu yüzden kaybolmayı tavsiye ederim. Çok gelişmiş bir ulaşım ağı vardı yaklaşık yüz yıl kadar önce yaptıkları yeraltı metrosunda (different directions and different levels) alt alta 3 katlı metro sistemi vardı ve hepsi farklı yerlere gidiyordu . İlk seferinde karmaşık görünsede büyük kolaylık olduğunu kısa bir sürede anlayabilirsiniz.

İlk tecrübem sayesinde 6. Haftamda kendi başıma gidebilir hale gelmiştim zaten bu süre zarfında İngilizcem tek başına gezebilicek kadarlık seviyeye gelmişti hatta 2 arkadaşım da bana eşlik ettti onlarıda gezdirmiş oldum. Malum ya memleket hasreti, ülkemdeki Türk yemeklerini çok özlediğim günlerdi. Neyse ki Türk mahallesi olan Woodgreen de iyi bir akşam yemeği yeme fırsatı bulmuştum ve herkese Woodgreen Kebap Saloon u tavsiye ederim baklavalarının tadına bakmadan çaylarını da içmeden ayrılmayın.

Benim İngiltere de eğitim almamı sağlayan aileme, bu süreç içerisinde bana olan desteklerini esirgemeyen Sertaç Kemiksiz Bey e ve Akın Dil Yurtdışı Eğitim Kurumu na çok teşekkür ediyorum. ”
Kullanıcı oyu: 4,9