Sizin de duymuş olma ihtimaliniz yüksek olduğu gibi, Vancouver şüphesiz dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Yaşam standartları ve bir şekilde aynı güne hem yüzmeyi hem de kayak yapmayı sığdırabilen hayat dolu insanlarıyla ün kazanmış olan bu şehir, gerçekten de doğal güzelliklerin ve kentsel ayrıcalıkların mükemmel kombinasyonuna sahip! Bu şehirle ilgili daha önce duyduğunuzu pek sanmadığımız öyle 5 faktör derledik ki; derhal gidip bir uçak bileti bağırtacağınızı garanti edebiliriz? Etmesek daha iyi tabi, neyse biz konumuza odaklanalım :)

.

  1. JAPON SOSİSLİ SANDVİÇLERİ (yemek çubuklarına gerek yok!)

Japon çeşnilerini kalbinizin sesini dinleyerek süslerseniz ortaya ne çıkar? Tabi ki Japon usulü sosisli sandviç! Vancouver’da 5 adet mekân, size dünyaca ünlü bu aperatifin son derece lezzetli ve taze versiyonunu sunuyor. Ketçap ve hardaldan kurtulmanın vakti geldi: Yeni moda artık su yosunu, miso sosu ve kuşbaşı palamut parçaları!

.

japadog

.

  1. MANZARA KARŞISINDA (dev) BİR HAVUZ

Emsalsiz Japon usulü sosisliden sonra birkaç kalori yakma ihtiyacı duyuyorsanız, size özel bir havuz mevcut. Sıradan bir havuz değil tabi ki! Neden Kanada’nın en uzun havuzunda biraz serinlemeyesiniz ki? Kitsilano Havuzu tam olarak 137.5 metre uzunluğunda; yani üç adet olimpik havuzu büyüklüğünde! Bu devasa havuzun ısıtmalı tuzlu suyunda yüzerken okyanusu, dağları ve ufuk çizgisini seyredebilirsiniz. Burayı basitçe özetlemek gerekirse, “cennetin havuzu” yakıştırması uygun olacaktır.

.

KitsPoolList

.

  1. EN GÜZEL MANZARA, EN DİK YOKUŞLARIN ARDINDAN DOĞAR

Kanada’nın en büyük havuzunda suyla haşir neşir olurken “Mother Nature’s Stairmaster” manzarasını izlemek hiç de zor değil. 2830 basamak ve 853 metre yükseklik, 2.9 km uzunluğundaki Grouse Grind’e tırmanmayı oldukça zorlayıcı bir hale getiriyor, ancak çekeceğiniz her türlü zorluğa değer çünkü Grouse Dağı’nın manzarası iki kelimeyle nefes kesici. Eğer kendinizi daha da iddialı görüyorsanız, parkuru 23 dakika 48 saniyeden daha kısa sürede tamamlayarak güncel rekoru kırmayı da deneyebilirsiniz tabi!

.

grouse1

.

  1. DÜNYAYI VANCOUVER USULÜ KURTARMAK

Grouse Dağı’na hangi yoldan çıktığınız fark etmeksizin, mükemmel manzaranın mümkün olduğunca keyfini çıkarmaya çalışın ve sahip çıkmış oldukları güzelliklerden ötürü birkaç Vancouver yerlisine teşekkür edin. 1971 senesinde bir grup aktivist, gelecek nesiller için dünyayı daha huzurlu, yeşil ve yaşanılabilir bir yer haline getirmeye karar verdi. Bu hareket, hepimizin tanıdığı Greenpeace’in başlangıcıydı. Kim bilebilirdi ki yıllar içerisinde dünyanın en büyük ve en meşhur çevreci organizasyonu haline geleceğini? Gerisi hikâye…

.

  1. BİR GÜN SUPERMAN, RAMBO VE WOLVERINE BİR RESTORANA GİTMİŞLER…

 Kendi paparazzinizi keşfetmeye hazır mısınız? Titanic’in battığı, Bella’nın Edward ve Jacob arasında tercih yaptığı, X-Men mutantlarının türlerini koruyabilmek için amansızca mücadele etmiş olduğu o yer, Vancouver’ın ta kendisi. Kedikadın, Godzilla, Superman ve Rambo gibi isimlerin tümünün Pasifik Kuzeybatısı’nda vakit öldürmüşlüğü vardır. Film setleri denince ilk akla gelen Los Angeles veya New York olsa da, Vancouver’ın “Kuzey Hollywood” olarak adlandırılmasının bir sebebi var: Kuzey Amerika’daki üçüncü en büyük film prodüksiyon merkezi olmak. Kısacası dikkatli olun, kendinizi her an ünlü isimlerle dolu bir film sahnesinin içinde bulabilirsiniz :)

.

north hollywood

.