YURTDIŞI EĞİTİMDE KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

1-) Aile Yanında Konaklama Seçeneği

.

‘Homestay’ konaklama türü olarak bilinen bu konaklama seçeneği özetle; yurtdışına giden öğrencilerin, orada yerleşik olarak yaşayan ve o ülkenin kültürüne sahip bir ailenin yanında, kendine ait bir odada kalmasıdır.

2-) Öğrenci Yurtlarında / Kampüs İçinde Konaklama Seçeneği ( Residence ):

Hostellerde, üniversite kampüslerine ait yurt odalarında, özel yurtlarda veya çeşitli dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama yapılabilmektedir.

3-) Öğrenci Evleri / Apartman Daireleri:

.

Bu seçenek, yurtdışı eğitimlerine 3 aydan fazla devam edecek olan öğrencilere veya yüksek öğrenim yöntem, uzun süreli kalacaklar için en ideal yöntemdir.

Homestay
Yurt-Konaklaması2

Yurtdışında Konaklama Seçenekleriniz:

Yabancı bir ülkeye gitmeye karar veren birisi için öncelikli ilk soru işareti ‘konaklama bilinmezliği’ olacaktır. Bu durum aynı şekilde öğrenciler için de ilk yola çıkarken en büyük soru işaretlerinden birisidir hiç şüphesiz. Yurtdışına gitmeye karar verilen ülkenin sağladığı hizmetleri ve faydalanılabilecek kaynakları önceden araştırmak, gidilen ülkede problem yaşamamak için önemlidir. Fakat bu araştırmalar her ne kadar kâğıt üstünde çok uygun görünse de bazen evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

Fakat yurtdışına gitmeden önce detaylı bir ön bilgi edinilip, bunu güvenilir bir yurtdışı eğitim firmasının da desteği ile pekiştirdiğiniz zaman, bu korkulu rüyaya dönüşmesi muhtemel durum, yerini tamamen çok değişik ve yaşamadığınız bir heyecana, eşsiz bir tecrübeye bırakacaktır.

Önemli olan gideceğiniz ülkedeki konaklama yerlerini ve çeşitlerini iyice araştırıp, daha önce buralara öğrenci göndermiş kişilerin yönlendirmelerine güvenip, kalacağınız yerin keyfini çıkartmak olacaktır!

Yurtdışına eğitime gidecek olan öğrencinin önünde 4 farklı çeşit konaklama alternatifi bulunmaktadır: * Aile Yanı Konaklama * Öğrenci Yurtlarında Konaklama * Öğrenci Evlerinde Konaklama * Kendi Evini Tutarak Konaklama

.

1.Aile Yanında Konaklama:

‘’Homestay’’ konaklama olarak bilinen bu konaklama türü; yurtdışına giden öğrencilerin, orada yerleşik olarak yaşayan ve gidilen ülkenin kültürüne sahip bir ailenin yanında, kendine ait bir odada kalmasıdır. Aile yanında o ailenin üyesi olarak kalan öğrencilerin kendilerine ait bir ev anahtarı ve oda anahtarı bulunmaktadır. Bu sayede öğrenci kendi evinde kalıyormuşçasına rahat edebilmektedir. Bu konaklama türünün en önemli özelliklerinden birisi de, yemek dahil bir seçeneğin bile diğer konaklama opsiyonlarına göre daha uygun olmasıdır. Çünkü yurtdışında yemek yemek, her öğünü dışarıda veya restoranlarda yemek bir süre sonra hem maddi olarak hem de yemek tercihleri olarak sizleri zorlar hale gelecektir.

.

2.Kampüs İçinde / Haricinde Bulunan Öğrenci Yurtları (Residence):

Üniversite kampüslerine ait yurt odalarında, özel yurtlarda veya çeşitli dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama türüdür. Yurtdışındaki çoğu okul, yabancı öğrenciler için yurt konaklaması veya kampus içi konaklama imkanı sunabilmektedir. Yurtlar tek kişilik, iki kişilik veya üç üzeri kişilik odaların bulunduğu binalardır. Yurtta kalan öğrenciler genellikle, aynı kata bulunan odaların kullanacağı şekilde duşları, tuvaletleri ve banyoları ortak kullanırlar. Executive / superior şeklinde olan yurtlarda ise banyo-wc-mutfak oda içerisinde mevcut olur. Bunların yanı sıra, dinlenme salonları, oyun ve çeşitli aktivite merkezleri de bulunmaktadır. Sinema izlemek gibi sosyal etkinlikler için özel odalar bulunur.

.

3.Öğrenci Evleri:

Bu seçenek, yurtdışı eğitimlerine 3 aydan fazla devam edecek olan öğrencilere veya yüksek öğrenim yöntem, uzun süreli kalacaklar için en idealdir. Bağımsız yaşamak ve ekonomik konaklama yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği konaklama şeklidir. Kiralık ev ilanları, oda arkadaşı ya da ev arkadaşı arayan kişilerin ilanları vasıtasıyla, öğrenciler bu konaklamaları kendileri ayarlarla. Kısa süreli kira kontratları hatta çok sayıda olmasa da aylık kontrat yapan ev sahipleri ya da siteler de bulunabilmektedir. Öğrenciler kendilerine bir daire / ev / oda tutarak okul ve yurtlardan bağımsız şekilde konaklamalarını ayarlamaktadırlar. Çoğu zaman bu şekilde bir konaklama maliyetleri de uzun vadede ciddi anlamda düşürmektedir.

.

1-) Aile Yanında Konaklama Seçeneği ( Homestay ):

‘Homestay’ konaklama türü olarak bilinen bu konaklama seçeneği özetle; yurtdışına giden öğrencilerin, orada yerleşik olarak yaşayan ve o ülkenin kültürüne sahip bir ailenin yanında, kendine ait bir odada kalmasıdır. Aile yanında o ailenin üyesi olarak kalan öğrencilerin kendilerine ait bir ev anahtarı ve oda anahtarı ( İngiltere’ de bazı evlerde odaların kilidi olmayabilir ) da bulunmaktadır. Kendine ait yatağı, çalışma masası, dolabı da bu odalardaki temel araç gereçler arasındadır. Artık günümüzde hemen hemen her evde internet bağlantısı da standart olarak sunulmaktadır. Bu sayede öğrenci kendi evinde kalıyormuşçasına rahat edebilmektedir.

Özellikle Amerika, Kanada, Avustralya, Malta ve İngiltere’de dil eğitimi alan öğrenciler için en verimli konaklama şekli olarak ön plana çıkar. Çünkü bu şekilde yabancı dili doğal aile ortamında ve o ülkenin aile yapısını ve kültürünü yaşayarak öğrenmek, sürekli o dilin konuşulduğu bir ortamda bulunmak, öğrencilerin öğrenim ivmelerini arttırmaktadır.

Peki kimdir bu “HOMESTAY AİLELERİ” ? Yani öğrencilerin yanında kalacakları kişiler kimdir, ne iş yapar, nasıl seçilir? Özellikle bayan öğrencilerimizin velileri daha yoğun olmak üzere, bu konuda genelde bir çekince bulunmaktadır. Genel kültürümüz bakımından, oğlumuzun veya kızımızın başka bir ailenin yanında yaşayacak olması akla birçok soru işaretini de getirmektedir. Fakat bu endişelerin çoğunun yersiz olacağını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Çünkü bu aileler öğrencileri bir iyilik olsun diye değil de, bu işten ciddi şekilde para kazandıkları için yapmaktadırlar. Tabi ki bu gelirlerini de kaybetmek istememektedirler. Çünkü en ufak bir olumsuz hareket, davranış, sözlü iletişim işi onlar adına buraya çok hızlı bir şekilde sürükler. Bu programa dâhil olmak isteyen ailelerden öncelikle çok ciddi kriterleri yerine getirmeleri istenir. Bu şekilde programa dâhil olan aileler de, programa dahil oldukları süre boyunca çok sıkı bir şekilde denetime tabi tutulurlar. Öncelikle İngiliz hükümetinin denetleme birimlerince, sonra okulların ziyaretleri ile, sonrasında da bu evlere yerleştirilen öğrenciler ve bu öğrencilerin acenteleri ile bu denetimler çok ciddi ölçüde ve sürekli biçimdedir. Bu sebeple çok ekstrem bir durum olmadığı sürece aile yanında konaklayan bir öğrenci ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Bir de AKIN Dil Yurtdışı Eğitim olarak, öğrencilerimize bir aile yanı konaklama bulurken; kedi/köpek olup olmayacağı, sigara içilip içilmeyeceği, ailenin yaşlı mı genç mi olacağı, evde çocuk olup olmayacağı, herhangi bir diet programa ihtiyaç duyulup duyulmayacağı vb. konularda birçok farklı kritere dikkat ederek sonuca varmakta, bu kriterleri öğrencilerimiz ile belirlemekteyiz. Bu titizlik de sonuçta bir sıkıntı yaşanma riskini minumuma indirmektedir.

Tercih edilen seçeneğe göre, tam pansiyon, yarım pansiyon, oda kahvaltı veya yemeksiz olarak konaklamalar, tek kişilik veya iki kişilik odalarda ayarlanabilmektedir. Bu konaklama türünde bütün çamaşır yıkama (laundry) ve barınma ihtiyaçları (nevresim, yatak, havlu, terlik vb) aile tarafından karşılanır. Aile yanında kalırken en çok dikkat edilmesi gereken şeyler, aile ile mümkün olduğunca fazla konuşmaya çalışmak, ailenin onayı olmaksızın eve arkadaş getirmemek ve izinsiz telefonlarını kullanmamaktır.

Bu konaklama türünün en önemli özelliklerinden birisi de, yemek dahil bir seçeneğin bile diğer konaklama opsiyonlarına göre daha uygun maliyetli olmasıdır.

2-) Öğrenci Yurtlarında / Kampüs İçinde Konaklama Seçeneği ( Residence ):

Hostellerde, üniversite kampüslerine ait yurt odalarında, özel yurtlarda veya çeşitli dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama yapılabilmektedir. Yurtdışındaki çoğu okul, yabancı öğrenciler için yurt konaklaması veya kampus içi konaklama imkanı sunabilmektedir.

Yurtlar tek kişilik, iki kişilik veya üç üzeri kişilik odaların bulunduğu binalardır. Yurtta kalan öğrenciler genellikle, aynı kata bulunan odaların kullanacağı şekilde duşları, tuvaletleri ve banyoları ortak kullanırlar.

Lisans ve Y. Lisans öğrencileri ise büyük çoğunlukla ilk dönem kampüs içinde bir konaklama ayarlarlar. Akın Dil Eğitim olarak bizlerin de tavsiyesi bu yönde olacaktır. Hem kampus hayatının keyfini sürebilmek adına hem de okulun sunacağı bütün imkanlardan faydalanmak adına bu seçenek çok doğru bir tercih olacaktır.

Fakay yurtdışı dil okullarına gidecen ve giden öğrenciler için genelde böyle bir imkan sunulmamaktadır. Bu öğrenciler ya okulun kendi bünyesindeki yurtlarda ya da anlaşılmış olan özel yurtlarda konaklamalarını gerçekleştirebilirler.

Yurtlar bazen haftalık fiyatlar baz alındığında daha uygun gibi görünseler bile, işin içine yemek ve temizlik giderleri girdiği zaman, kesinlikle bir aile yanı konaklamaya göre daha yüksek fiyata konaklanacaktır.

Bu yurtlar sadece uyumak için yapılmış yerler değildir, aynı zamanda öğrencilerin akademik ve sosyal etkinlikler vasıtasıyla akademik amaçlarını destekler niteliktedir. Örneğin; ders çalışmak için sessiz mekanlar ve bilgisayar laboratuarları vardır. Bunların yanı sıra, dinlenme salonları, oyun ve çeşitli aktivite merkezleri de bulunmaktadır. Sinema izlemek gibi sosyal etkinlikler için özel odalar bulunur.

yurt3
Eğitim
Eğlence
Pratik
Macera
Öğrenci-Evi

3-) Öğrenci Evleri / Apartman Daireleri:

Bu seçenek, yurtdışı eğitimlerine 3 aydan fazla devam edecek olan öğrencilere veya yüksek öğrenim yöntem, uzun süreli kalacaklar için en ideal yöntemdir. Bağımsız yaşamak ve ekonomik konaklama yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği konaklama şeklidir. Yurtdışındaki okulların konaklama birimlerinde, farklı konaklama şekilleri ile ilgili öğrencilere bilgi verilmektedir. Kiralık ev ilanları, oda arkadaşı ya da ev arkadaşı arayan kişilerin ilanları bu birimlerin panolarına asılır. Yurtdışında ev kiralayabilmek için farklı şartlar geçerlidir. Öncelikle ev kiralamak isteyen öğrencinin ev sahibinin isteğine göre bir süre için kontrat imzalaması gerekmektedir. Bu süre çoğunlukla 1 yıldır. Fakat daha kısa süreli kira kontratları hatta çok sayıda olmasa da aylık kontrat yapan ev sahipleri ya da siteler de bulunabilir. Bu konaklama türünde avantajınız, kendinize ait bir eviniz olmasıdır. İster tek başınıza ister bir veya daha çok arkadaşınızla kiraladığınız bu evlerin maliyetleri, ikamet eden kişi sayısıı arttıkça ucuzlamaktadır. Bu da ekonomi yapmak isteyen bir öğrenci için eşsiz bir seçenektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kiralamaları evi görmeden yapmamaktır. Çünkü internet sitelerinde ya da cepten gönderilen resimlerde evin tam olarak hali anlaşılamayabilir. Oldukça geniş görünen ev kutu gibi çıkabilir, temiz görünen ev akıp kokabilir vb. olumsuzluklar yaşanabilir. Bu sebeple eğitiminizin ilk 1 ayında yukarıdaki iki daha net seçenekten birisi ile yola çıkıp, okuyacağınız şehirde gözünüzle görerek kiralık eve çıkmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yurtdışında Dil Eğitimi Alan AKIN’lı Öğrencilerimizin Tecrübelerine Göz Attınız Mı?