amerika'da-Üniversite

.

Dünyanın en popüler ülkelerinden olan Amerika bünyesinde eğitim görmek hepimizin hayalleri arasındadır. ABD’de eğitim çatısını; devlet ve özel fakülteler ile  kolej ve sanat okulları oluşturur.  Eğitim kurumlarının sayısı bugün itibariyle 4000’i geçmiştir. Bu, ülkenin eğitime verdiği eğitimin en önemli kanıtıdır. Ayrıca mezuniyet sonrası öğrencilere sundukları kariyer imkanlarıyla da onlara ciddi anlamda destek veren eğitim kurumlarında verilen eğitimler 2 ve 4 yıl şeklindedir.  Fakültelere girişte birtakım ödül ve başarılar, bu süreci hızlandırmaktadır. Eğitim maliyetleri, diğer ülkelere kıyasla bir nebze olsun fazladır. Fakat başarılı öğrenciler için burs olanakları, eğitim sürecinde her zaman mümkündür.

.

Başvuru Şartları

.

•İngilizce konusunda yetkin olmak

• Lise ortalamasının minimum 3,00 olması. Yüksek lisans için bütün fakülteler bir şart koşmasa da 2,50 ve altı risk grubundadır.

• Referans ve kişisel başarılar, ödüller başvuru değerlendirmesinde etkilidir.

.

İngilizce ve Akademik Yeterlilik

.

•     Yabancı dil becerisinin ispatlanması bakımından öğrencilerin TOEFL sınav neticesi şarttır. Üniversitelerin büyük bir bölümü IELTS’i de geçerli saymaktadır.

•     Birtakım Üniversitelerin, akademik giriş süreçlerinde, özellikle de İktisat ve Mühendislik gibi alanlarda SAT sınav neticesi önem teşkil eder.

•     Yine aynı şekilde bazı Üniversiteler, benzer bölümler için GMAT sınavının neticesini ister.

•     İngilizce becerinizin Amerika ülkesinde direk bir Üniversite programına giriş sürecinde yetmemesi durumunda, KARYA belli dönemler içersinde sizi hazırlamaktadır.  Bu sayede yabancı dil becerinizi geliştirebilir ve TOEFL olmadan direk geçiş yapabilirsiniz.

•    ABD’de okullar ağırlıklı olarak Sonbahar mevsiminde öğrenci alırlar. Fakat istisnai olarak da bazı bölümlerde ara döneminde de öğrenci kabul işlemi gerçekleşebilir. Ara dönem için işlem süresi Şubat ayıdır.

•   Okula dair başvuruları en fazla Şubat –Nisan ayları arasında gerçekleştirmelisiniz. Fakat bu genel bir durum değildir, örneğin bazı fakülteler Haziran aylarına kadar bile başvuru alabilmektedir. Bunları takip etmek, aksilik yaşamamak açısından çok önemlidir.

.

Ücretler:

.

•  Amerika ülkesinde fakültelerle kolejler arasında ücret konusunda bir takım farklar göze çarpmaktadır.  Kolej bünyesinde iki senelik bir bölüm okuduktan sonra fakültelerin üçüncü sınıflarına geçiş yapmak kaydıyla ekonomik açıdan rahatlayabilirsiniz.

•Kolejlerde ücretler aşağı yukarı 12 bin dolarla 18 bin dolar arasındadır. Yurtdışı Üniversitelerin lisans bölümleri söz konusu olduğunda fiyatlar 20 binden başlamaktadır. Bu rakamlar 35 bin Amerikan Doları’na kadar çıkabilmektedir. Eğer yüksek lisans yapmayı kafanıza taktıysanız vereceğiniz miktar 22 bin ile 40 bin Dolar arasında gezinmektedir.

.

Konaklama ve Çalışma İmkanları:

.

•Amerika ülkesinde okuyan öğrencilerin önemli bir kısmı okula ait yurtlarda kalmayı tercih etmektedir. Bu yurtların çoğu, kampüs dahilindedir. Alternatif olarak daire paylaşımı da yapılmaktadır. Genel itibariyle geçiminizi sağlamak için her ay 1000 ile 1500 dolar arasında bir parayı cebinize koymanız gerekiyor.

•Ülkede yabancı uyruklu öğrenciler için birtakım imkanlar düşünülmüştür. Bu öğrenciler kampüs içinde çalışma ayrıcalığına sahip olabilirler. Üstelik Dokuz aylık eğitim süresini doldurduktan sonra rahatlıkla resmi düzeyde çalışma hakkına sahip olabiliyorsunuz.