.

.

Neden AVUSTURYA ?

 • Tüm öğrencilerin ve hatta anne, babaların yurtdışı eğitiminde akıllarındaki tereddütlerden bir tanesi de Y.Ö.K. DENKLİĞİ’ dir. Avusturya Devlet Üniversitelerinin YÖK tarafından denkliği tanınmakta olması tercih sebeplerinin başında gelmektedir.
 • Avusturya Üniversitelerinin büyük çoğunluğunun Dünya üniversitesi sıralamalarında ilk 200 de bulunması ( Viyana Üniversitesi ilk 60 içerisindedir. ), çok yüksek kalitede eğitimleri, öğrencilere sunulan akademik imkanlar
 • Avusturya eğitim sisteminin bir getirisi olarak, lisans mezuniyetinizden sonra, yüksek lisans eğitiminiz için ek bir sınav, GRE – GMAT – LES vb. sonuçlara gerek duymadan, doktoranız dahil olmak üzere eğitiminize devam edebiliyorsunuz. ( Bazı lisans bölüümlerinin içerisinde master programları da bulunmakta ve mezuniyet sonucunda masterınızı da tamamlamış bulunmaktasınız. )
 • Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunda öğrencilerin öğreniminin yanısıra çalısıp para kazanması devlet tarafından yasaklanmıştır. Ancak Avusturya`da bir öğrencinin öğrenimi esnasında 01.01.2003 tarihli resmi karar ile aylık 600 Euro maaşla sigortalı çalışma hakkı vardır.
 • Bir sömestre sonrasında üniversiteler arası karşılıklı transferi içeren ERASMUS / SOKRATES programları sayeinde, Avrupa`nın herhangi bir ülkesinde iki dönem ücretsiz üniversite eğitimi alma olanağı bulunmaktadır.
 • Avusturya`daki yabancı öğrencilerin ödemesi gereken tek ücret, dönemlik olarak sadece 726 veya 363 Euro harç ödemektedirler. Öğrencilerin başarısına göre bu ücretler daha da düşük hale gelebilmektedir. Bu sebeptendir ki Avusturya Üniversiteleri dünyanın en düşük ücretli ve eğitim kalitesinden dolayı da en çok tercih edilen üniversiteleri arasındadır.
 • Eğitiminiz süresince, Almanca ve İngilizce dillerini, eğitim süreci ve doğal kültür sebebi ile öğrenecek olmanız, mezuniyetiniz sonucunda sizleri bir adım öne çıkaracaktır.
 • Avusturya; sunduğu yüksek yaşam kalitesi, çözmüş olduğu ulaşım problemi, sağlam alt yapısı ve düşük suç oranları ile başkent Viyana yaşam kalitesi açısından Dünya 3. sü , Avrupa Birliği 1. si olmuştur.
 • Avusturyanın İkinci büyük şehri olan Graz ise Avrupa Sanat Başkenti ödülünü almıştır.

Tüm sürecin, AKIN Yurtdışı Eğitimin Avusturya temsilciliğimiz sayesinde, ders saydırma işlemlerinden kabul kayıt işlemlerinize kadar ilk elden takip ediliyor olması.

.

Avusturya Eğitim Sistemi

.

Avusturya Üniversiteleri, tarihi 600 yıl öncesine dayanan, içerisinden pek çok bilim adamı, sanatçı ve devlet adamı çıkarmış Viyana Üniversitesi, hem Avrupa üniversite sistemi ve anlayışına, hem de tüm Avrupa kültür, sosyal ve siyasal yaşamına çok önemli katkılarda bulunmuş bir üniversitelerden oluşmaktadır.

.

Genel Özellikler

.

2003 yılında yürürlüğe giren değişikliklerle birlikte kademeli olarak Avusturya Üniversiteleri Anglo-Sakson eğitim sistemine geçmiş, “Lisans” ve “Yüksek Lisans” programları birbirinden ayrılmıştır. İlk 3 yıllık üniversite eğitimi tamamlandığında “Bakkalaureat” ünvanına (Lisans derecesi) sahip olunur. Bu ünvan Türkiye`deki 4 yıllık normal üniversite eğitimine denk gelmektedir. İstenildiği takdirde 2 yıllık eğitimle “Magister” ünvanını alabilirsiniz ki bu Tükiye`de Master/Yüksek Lisans eğitimine denktir.

Avusturya eğitim sisteminde Türkiye’de olduğu gibi 2 sömestre bulunmaktadır. Üniversitelerde kredili sistem mevcuttur. Öğrenciler, kendi ders planını bu kitapçik yardımıyla kendisi oluşturur. Mezun olabilmek için gerekli olan zorunlu, zorunlu seçmeli ve seçmeli dersleri alarak eğitimlerine devam ederler.

Avusturya üniversitelerinde eğitim dili genel olarak Almancadır fakat bazı bölümlerin de İngilizce olarak eğitimleri verilmektedir. Almanca bilmeyen yabancı öğrenciler, üniversitelerin sağladığı ücretsiz ( harç ödenmeden ) Almanca kurslarına ( Almanca seviyesine göre değişecek sürelerde ) katılarak, yeterlilik sınavını geçmek zorundadırlar. Hiç Almanca bilmeyen bir öğrenci bu kurslara ortalama 2 dönem devam eder ve sene bitiminde öğrenimine Almanca devam edebilecek derecede bir dil yetkinliğine kavuşur. ( Bu kurslar AKIN Yurtdışı Eğitim tarafından ayarlanmaktadır. )

.

Lisans Eğitimi

.

Herhangi bir Avusturya Üniversitesinden kabul alabilmeniz için, lise mezuniyetinizin yanısıra ÖSS`de başarılı olmanız – Türkiye’ deki bir üniversitenin, istediğiniz bölümüne yerleştirilmeniz – yeterlidir.

Almanca dil yeterliliği, kabul almak için bir ön şart değildir. Üniversite, öğrencilerine kendi hazırlık kurslarında Almanca eğitimi vermektedir. Viyana`da bu dil eğitimi Özel Dil Kursları tarafından, Avusturyanın diğer şehirlerinde ise Üniversitenin kendi bünyesindeki hazırlık sınıflarında verilmektedir.

Bazı üniversitelerin, bazı bölümlerinde, Türkiye’ deki lise eğitiminin yetersiz bulunması sebebiyle Lisans Ögrencilerine, katılacakları programlara yönelik eksik dersleri tamamlama şartı getirmektedir. Bu öğrenciler birkaç ek lise dersini lisans eğitimine başlamadan önce vermek zorundadırlar. Bununla birlikte Tükiye’de Lisans eğitimlerinin bir kısmını tamamlamış olan öğrenciler, başvuru tarihlerine kadar almış oldukları ortak dersleri saydırabilirler.

.

Yüksek Lisans Eğitimi

.

Üniversiteyi Türkiye’ de bitirip Avusturya’ da Master yapmak isteyen öğrencilerin, LES Sınavından başarılı olmaları gerekmektedir. Türkiye’ deki Üniversitelerin Lisans Programlarındaki farklardan kaynaklanan fark dersleri, Mastır eğitimine baslamadan önce verilmesi gerekmektedir.

Doktora Programına devam etmek için ise herhangi bir sınava girmek gerekmemektedir, direkt olarak bir sonraki Üniversite programına başlayabilirsiniz.

.

BAŞVURULAR İÇİN GEREKLİ BELGELER:

Lise Mezunu Olarak, Üniversite – Lisans kaydını Yaptırmak İsteyen Öğrenciler:

 1. Üniversiteye giriş seçme sınavı ( ÖSS ) sonucunda bir üniversitenin, bir bölümünde okumaya hak kazanmış olmak ( kazandığı bölüme / muadil bölümlere başvuru yapılabilir. )
 2. Üniversiteye giriş seçme sınavını kazandığına ilişkin belge ( Orijinal )
 3. Lise son sınıf ders – not dökümü ( Transkript Orjinal )
 4. Lise diploması ( Orjinal )
 5. Özgeçmiş
 6. Eksiksiz ve hatasız doldurulmuş Başvuru belgesi ( AKIN Dil Yurtdışı Eğitim Tarafından teymin edilip, doldurulmaktadır. )
 7. Yazışmalar için 4 adet uluslararası posta pulu

.

Bir Üniversitede Öğrenim Görmekte Olan Öğrenciler İçin:

.

 1. Lise diploması ( Orijinal )
 2. Üniversiteye giriş seçme sınavını kazandığına ilişkin belge ( Orijinal )
 3. Okuduğu bölümden öğrenci belgesi ( Orijinal )
 4. Bölümünde öğrenimine devam etme hakkına sahip olduğunu gösterir belge ( Orijinal )
 5. Bölümünden almış olduğu deslerin ve notların dökümü ( Transcript ) ( Orijinal )
 6. Özgeçmiş
 7. Eksiksiz ve hatasız doldurulmuş Başvuru belgesi ( AKIN Yurtdışı Eğitim Tarafından teymin edilip, doldurulmaktadır. )
 8. Yazışmalar için 5 adet uluslararası posta pulu

.

Lisans Eğitimini Tamamlamış ve Yüksek Lisans Eğitimi Almak İsteyen Öğrenciler İçin:

.

Üniversiteyi lisans düzeyinde bitirmiş ve yüksek lisans (Master) yapmaya hak kazanmış veya yüksek lisansta öğrenimlerini sürdüren öğrenciler için:

 1. Lise diploması ( Orijinal )
 2. Üniversiteye giriş seçme sınavını kazandığına ilişkin belge ( Orijinal )
 3. Mezuniyet diploması diploması veya geçici mezuniyet belgesi ( Orijinal )
 4. Yüksek Lisansı kazandığına veya bir yüksek lisans bölümünde öğrenim gördüğüne ilişkin bir belge ( Orijinal )
 5. Yüksek lisans öğrencisi ise; okuduğu bölümden öğrenci belgesi ( Orijinal )
 6. Yüksek lisans öğrencisi ise; bölümünde öğrenimine devam etme hakkına sahip olduğunu gösterir belge ( Orijinal )
 7. Mezun olduğu / okuduğu bölümünden almış olduğu deslerin ve notların dökümü ( Transcript ) ( Orijinal )
 8. Özgeçmiş
 9. Eksiksiz ve hatasız doldurulmuş Başvuru belgesi ( AKIN Yurtdışı Eğitim Tarafından teymin edilip, doldurulmaktadır. )
 10. Yazışmalar için 5 adet uluslararası posta pulu

.

BAŞVURU VE ONAYLAR:

.

Avusturya’da bir yüksek öğrenim kurumunda öğrenim yapmak isteyenler, Avusturya’daki üniversitelerden sağlanacak başvuru formunu doldurup, istenen diğer belgelerle birlikte her yıl kış dönemi için 1 Eylül’e, yaz dönemi için de 1 Şubat’a kadar ilgili kuruma gönderirler. Başvuruya eklenecek belgelerin fotokopileri ve yeminli tercümanlar tarafından yaptırılacak Almanca çevirileri, noter tasdikinden sonra kaymakamlıklarda uluslararası nitelikte bir tasdik olan “Apostille” ile tasdik ettirilir.

.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ:

.

AKIN Yurtdışı Eğitim olarak; öğrencilerimizin konaklama ve kalacak yer bulmaları konusunda hizmetlerimiz de bulunmaktadır. Ücretsiz olan bu hizmetler sonucunda, öğrencinin tercihlerine göre; yurt, apartman dairesi, özel yurtlar gibi seçenekler öğrenciye sunulur, tercih ettiğine kayıt işlemleri yapılır. ( Ödenmesi gereken depozito vb. giderler öğrenci tarafından karşılanmaktadır. )

.

GEÇİM GİDERLERİ – ÖĞRENCİ HARÇLARI:

.

Geçim giderleri ortalama olarak yıllık 5.000 – 7.000 Euro arasında değişmektedir. Bu paraya sahip olunduğunun kanıtlanması, vize başvurularında da olmazsa olma kriterlerdendir.

Üniversiteler ve akademiler için harç: Ekim 2001 tarihinden itibaren bütün Avusturya üniversitelerinde tüm öğrencilerden bir öğrenim harcı alınacaktır. Yeni yasa gereği bu harç Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Bölge ülkelerinin dışından gelen tüm öğrenciler için dönem başına 726,73 Euro’dur.

Çalışma olanakları: Avusturya’da eğitim gören yabancı öğrencilerin, part-tşme olarak ysal çalışma izinleri bulunmaktadır.

.

VİZE:

.

Avusturya’da ikameti düzenleyen yasa gereğince Avusturya’da seçilen üniversite ya da akademiye yapılacak başvurunun yanı sıra oturma izin belgesi de gereklidir. Yeşil pasaport sahibi öğrenciler, lacivert pasaporta geçiş yaparak başvurmaktadırlar.

Başvurulan üniversite veya yüksek okul başvurana kayıt formlarını oturma izni başvuru formu ile birlikte gönderir. Başvuran kişi başvurduğu üniversiteden kabul belgesi geldikten sonra oturma izin belgesini doldurarak, istenilen diğer evraklarla birlikte Avusturya’daki üniversite veya yüksek okula ya kendisi direk gönderir veya İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu veya Ankara Avusturya Büyükelçiliği aracılığı gönderilmek üzere bu yetkili makamlara iletir. Sonuç başvuru sahibine resmi makamlarca iletilmektedir. Ortalama süreç; 4-8 hafta olarak değişmektedir. Bu konuda uzunca bir sürenin geçebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Vize başvuru süresince AKIN Yurtdışı Eğitim; öğrencilerine ücretsiz yardımda bulunmaktadır.