Kanada'-da-Üniversite

.

Kanada ülkesi, Amerika’nın Kuzey bölümünde yer alır. Kendi içersine bölgelere ya da başka bir ifadeyle eyaletlere ayrılmıştır. Bu belli başlı eyaletleri şunlardır: Alberta, British Columbia, Manitoba, New Brunswick, Newfoundlandand Labrador, Nova Scotia, Ontario,  Quebec, Saskatchewan, Prince Edward Island, Nunavut. Başkenti Ottowa olan bu Kuzey Amerika ülkesinde genel olarak İngilizce ve de Fransızca dilleri konuşulmaktadır. Geçmişle ilgili birtakım bağlardan ötürü ülkede Fransızca biraz daha baskın durumdadır. Kuzey Amerika bölgesinin en yukarısında yer alan Kanada, dünyanın yüzölçümü olarak sayılı büyük ülkeleri arasındadır. Fakat bu büyüklüğüne karşın nüfusu oldukça az sayılır. Bunun arkasında, yaşam alanı olarak kullanılabilecek toprakların görece daha az olması vardır. Bu sorun kuzeyde daha çok olduğu için nüfus genelde güney tarafında toplanmıştır. En önemli şehri Toronto’dur. Toronto özellikle  ticaret merkezine sahip olduğu için öne çıkar. Bir diğer önemli şehir olan Vancouver  muazzam doğal güzelliğiyle ün yapmıştır.

Kanada 4 mevsimin bir arada yaşanabileceği özel bir ülkedir. Bilhassa kış zamanı doğu tarafı oldukça zorlu geçer. Toronto’nun kış ortalaması -2 dir.  Vancouver şehrinin ise altı derece civarındadır. Mali olarak gelirlerinin çoğunluğunu doğal kaynaklarına borçlu olan Kanada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul görür. Nüfusun önemli bir çoğunluğu  Hıristiyan’lardan meydana gelir. Avrupa kıtasındaki ülkeler en başta olmak kaydıyla Kanada’nın her bölgesinde birbirinden değişik kökenlerden gelen insanlar bulmak mümkündür. Bu tabloya karşın, bütün vatandaşlar aynı haklara sahip olur, herhangi bir ayrıcalık söz konusu olamaz. Ülke barışa ve huzura çok önem vermektedir. Belkide bu yüzden dünyada en çok tercih edilen ülkelerden birisi olmuştur. Bu tabloyu, tamamen ülkenin refahına ve güvenliğine bağlamak doğru olacaktır. Kanada ve Türkiye arasında ulaşım açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Çünkü ülkemizden Toronto şehrine doğrudan uçuşlar söz konusudur. Pearson İnternational Havaalanı, araba ile gitmeniz halinde merkeze, yaklaşık yarım saat mesafededir. Öte yandan Toronto şehrine aktarmalı olarak gitmek isterseniz de ekonomik açıdan cazip biçimde bilet bulmak olasıdır.

.

Kanada’ da Eğitim Sistemi:

.

Kanada ülkesinde bölge sistemi, yani eyalet sistemi geçerli olduğu için eyaletlerin eğitim anlayışları, sistemleri birbirinden bağımsızdır. Kanada mevcut koşulları ile dünyanın en kaliteli eğitim modeline sahiptir. Bu ülkede öğrenci olan kişiler, lise bitinceye dek 13 sene boyunca eğitim alırlar. Bunun da ardından çeşitli üniversitelere girme olanağı edinirler. Kanada ülkesinde liseler, ülke dışından öğrenci alabilmektedir. Liseyi Kanada içersinde tamamlayan yabancı öğrenciler üniversiteye geçtiklerinde büyük bir avantaj elde eder. Kanada’nın doğu bölgesinde bulunan Ottowa’da eğitim kalitesi çok yüksek durumdadır. Temel eğitim İngilizce ya da Fransızca yapılmaktadır. Ottowa bölgesinde olan okullarda öğrenciler bu iki dil aracılığı ile ders almaktadır. Ottowa diğer eyaletlere oranla çok gelişmiş konumdadır. Bütün bu özel vasıflarının yanında bir de doğası ile de öne çıkmaktadır.  Üniversite bakımında en cazip bölgelerden bir tanesi de hiç kuşkusuz Manitoba’dır. Bu eyalet Kanada’nın orta bölümlerinde bulunur. Bu yüzden oldukça güvenlidir, öte yandan nüfus yoğunluğu da az sayılan bir eyalettir. Buranın en büyük okulu Manitoba Üniversitesi’dir. Bu bölgede okumanın en büyük ayrıcalığı okuldan mezun olmanın arkasından bu bölgede işe gireceğimiz zaman, okula ödenmiş olan paraların vergi sayılmak kaydıyla geri alınması durumudur. Bu yüzden enternasyonal düzeyde binlerce öğrenci bu adresi gönül rahatlığıyla tercih etmektedir.

.

Neden Kanada’ da Eğitim Almalıyım?

.

Kanada, şu anda refah düzeyi iş bulma potansiyeli,ve güvenliğiyle tercih edilen ülkeler listensin başını çekmektedir. Zaten Forbes dergisi bu durumu daha önce de tescillemiştir. 130 civarında ülke içersinde dünyanın iş bakımından en cazip ülkesi olarak seçilen Kanada ülkesinin en çok öne çıkan özelliği ise güvenlikli oluşudur. Doğal afetler, savaş, terör olayları gibi ülke huzurunu tepe taklak edebilecek unsurlara ülkede hiç yer yoktur. Bu yüzden dünyanın her yerinden gelip yerleşen karma insanlarıyla,  metropol bir kıvamdadır. Bu ülkede her ırka her yaşa her cinse büyük saygınlı vardır. Enternasyonal öğrencilerin bu ülkeyi seçmelerinin birinci sebebi eğitim masraflarının ABD, İngiltere gibi büyük ülkelerin okullarına oranla çok daha ucuz olmasıdır. Öte yandan bu ülkede, yaşam standartları çok yüksek olsa da hayat çok ucuz durumdadır. Her şeyin çok uygun fiyatlara sahip olduğu Kanada’da yaşamak özellikle öğrenciler açısından büyük bir nimettir.

Kanada ülkesinde okula başladıktan sonraki altıncı ayla birlikte çalışma hakkı ellerinden alınmaktadır. Bu kişiler, okullarını sürdürürken Part time çalışarak kişisel masraflarının bir bölümünü çıkartırlar. Mezun olduktan sonra Kanada’ya yerleşmek veya çalışma iznini elde etmek oldukça kolaylaşır. İşte saydığımız bütün bu mükemmel sebeplerden ötürü bu ülkeyi tercih eden öğrencilerin sayısı bir hayli fazladır. Niteliğe ve maddiyata çok önem veren kişiler, lisans, master ve yabancı dil eğitimine çok büyük rağbet göstermektedir.

.

Kanada’ nın Başlıca Tercih Edilen Şehirleri:

.

Dünyanın Rusya’dan sonra en büyük topraklara sahip olan ülkesi Kanada düşük nüfus yoğunluğu ile dikkat çekmektedir. Ülkenin nüfusu özellikle batı bölümünde yer alır. Kanada’nın en çok tanınan şehirleri Toronto, Montreal ve Vancouver’dir. Şimdi bu şehirlere kısa kısa göz atalım.

Toronto: Ontario bölgesinde yer alan Toronto şehri, ülkenin en gelişmiş kentidir. Burası tam manasıyla bir ticaret bölgesidir. Bu açıdan baktığımız zaman Toronto, ülkenin mali açıdan merkezi sayılır. Suç oranının da çok düşük olmasından da anlayacağınız üzere şehir, dünyanın en güvenli yerlerinden birisidir.

Vancouver: Yaşanılabilirlik olarak bakıldığı zaman dikkatleri üstünde toplayan Vancouver, Kanada’nın 3. Büyük şehri olmakla beraber, eğitim, sanat gibi alanlarda da en çok tercih edilen merkezlerden sayılıt. Özellikle sporu ve doğayı seven insanlar için burası tam bir cennet. Çünkü onlarca doğa sporuna ev sahipliği yapmakla kalmayıp, birçok sportif organizasyonun da altına imzasını atmaktadır.

Montreal: Montreal şehri, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Oubec adı verilen eyalete bağlı bir merkez olan Montreal’de temel dil eğitim Fransızca olan birçok okul bulunmaktadır. Buraya yabancı dil öğrenmeye gelen öğrenciler, hem temel dil olan Fransızcayı hem de İngilizce’yi çok kısa bir süreçte, üstelik aynı anda öğrenme şansına sahip olmaktadır.

.

Kanada’ ya Vize:

.

Kuzey Amerika’da bulunan Kanada ülkesine gitmeyi dileyen şahıslar, müracaatlarını Ankara’da olan büyükelçiliğine yapmalıdır. Her türden vize, buradan yapılabilmektedir. Kanada’ya gitmeyi isteyen şahıslar, önce gitmek istedikleri okuldan onay mektubu almalıdır. Daha sonra diğer vize belgeleriyle ve pasaportlarıyla birlikte başvurusunu gerçekleştirebilirler.  Söz konusu başvurular, genelde on iş gününde olumlu ya da olumsuz şekilde belli olur. Kanada vize başvuruları özenle incelendiği için başvuru esnasında oldukça dikkat etmek gerekiyor.

.

Kanada’ da Sosyal Aktiviteler:

.

Kanada, sportif açıdan, sanatsal açıdan ya da sosyal faaliyetler açısından değerlendirecek olursak dünyanın en iyi ülkeleri arasında gösterebiliriz. Bu ülke kaliteli eğitiminin yanında sosyal faaliyetlere borçludur. Bu tip şeyler, öğrencilerin gelişim sürecine büyük katkı sağlamaktadır. Öte yandan hem kaynaşma şansı hem de Kanada tarihi, kültürünü tanıma olanağı sağlamaktadır. Özellikle ülkenin doğu ve batısında sosyal faaliyetler oldukça aktiftir. Toronto şehrinde olan öğrenciler, New York, Ottowa şehirlerinin dışında, dünyanın yedi harikasından biri olarak bilinen Niagara şalelerine gezi düzenlenir.

.